Konkurs skierowany był do studentów 1 stopnia 3 roku położnictwa i miał dwuetapowy charakter. W pierwszym etapie, który odbył się 27 marca br. w 13 uczelniach medycznych jednocześnie, wyłoniono 14 laureatek (po 1 z każdej uczelni, w tym we Wrocławiu ex aequo 2 uczestniczki). Drugi etap składał się najpierw z części teoretycznej w formie testowej (60 pytań w 60 minut). Po teście wyłoniono 5 najlepszych studentek, które przeszły do ścisłego finału – egzaminu praktycznego.
Z dbałości o bezstronność i obiektywizm konkursu egzamin praktyczny odbywał się przed komisją składającą się z przedstawicieli uczelni (wybranych losowo) i doświadczonych położnych Szpitala św. Zofii. Wśród zadań znalazły się m. in.: wywiad z pacjentką, przeprowadzenie tzw. badania KTG oraz symulowane zadanie z fantomem noworodka. Studentki miały wykazać się również kulturą osobistą, komunikacją interpersonalną oraz estetyką wyglądu. Zdaniem Krajowego Konsultanta w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego p. Leokadii Jędrzejewskiej takie właśnie zadania stoją przed nowoczesnymi i kompetentnymi Położnymi Przyszłości – konieczne są wysokie kwalifikacje zawodowe, ale też umiejętności interpersonalne.
Tytuł Położnej Przyszłości 2017 otrzymała Monika Jańska z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, 2 miejsce zdobyła Natalia Skupińska reprezentująca Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 3 miejsce Kinga Gajewska również z wrocławskiej uczelni.
Idea olimpiady, czyli promocja zwodu położnej w Polsce, od początku spotykała się z ciepłym przyjęciem najważniejszych instytucji reprezentujących tę profesję, między innymi Polskiego Towarzystwa Położnych (PTPoł) czy Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP), która objęła konkurs honorowym patronatem.
Mat. prasowe