Ratownicy medyczni apelują o zmiany
„Zdefiniowaliśmy obszary, które wymagają natychmiastowej poprawy, wprowadzenia nowych uregulowań i rozwiązań systemowych, realnych do wprowadzenia w szybkim czasie”, czytamy w oświadczeniu prezesa KIRM Mateusza Komzy.
Obszary te to przede wszystkim:
- monitorowanie zachowań agresywnych w stosunku do ratowników medycznych z analizą danych
- powołanie Komitetu Bezpieczeństwa przy KIRM
- obligatoryjne, ustawowe wyposażenie ratowników medycznych w środki ochrony osobistej
- zmiany legislacyjne w wymiarze sprawiedliwości i karalności za przestępstwa na ratownikach medycznych
- uruchomienie kampanii informującej społeczeństwo o prawach funkcjonariusza publicznego
- uruchomienie szkoleń z samoobrony
- uruchomienie szkoleń z radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia
- uruchomienie szkoleń z najnowszych strategi deeskalacji, technik unieruchomienia fizycznego, sporządzania dokumentacji przymusu bezpośredniego i opcji unieruchomienia farmakologicznego
- wprowadzenie systemowego wsparcia psychologicznego w sytuacjach doznanej traumy da ratowników medycznych i najbliższych
„Powyższe obszary wraz ze szczegółami będą przedstawione na spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Funduszu Zdrowia, Pracodawców Państwowego Ratownictwa Medycznego. Będziemy naciskać i stale monitorować postęp prac w celu jak najszybszego wdrożenia zmian mających na celu poprawę naszego bezpieczeństwa”, zapowiada prezes KIRM.
Lekarze i pielęgniarki w geście solidarności z ratownikami medycznymi
Po tragicznym zdarzeniu solidarność z ratownikami wyrazili przedstawiciele innych zawodów medycznych.
„Z głębokim smutkiem całe środowisko lekarskie przyjęło wiadomość o tragicznej śmierci naszego Kolegi ratownika medycznego z Siedlec, który stracił życie kiedy kierując się swoim powołaniem, śpieszył z pomocą potrzebującym. Łączymy się w bólu z rodziną, bliskimi oraz współpracownikami. Jego oddanie i profesjonalizm na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jednocześnie mamy nadzieję, że ta tragedia otworzy oczy wszystkim na problemy i niebezpieczeństwa związane z pracą w ratownictwie medycznym i spowoduje wprowadzenie pilnych zmian w prawie koniecznych aby takie sytuacje nie mogły mieć więcej miejsca”, napisał wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej Klaudiusz Komor.
„W imieniu samorządu pielęgniarek i położnych składamy szczere kondolencje Rodzinie i Bliskim Ratownika Medycznego, który tragicznie zginął w wyniku ataku pacjenta. Łączymy się w bólu z całym środowiskiem ratowników medycznych. Przesyłamy również wyrazy wsparcia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia Ratownikowi, który został ranny podczas tego dramatycznego zdarzenia. Dostrzegamy problem rosnącej agresji wobec pracowników medycznych. Zwracamy się do opinii publicznej oraz decydentów: bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia to także bezpieczeństwo pacjentów. Apelujemy o skuteczne działania na rzecz ochrony życia i zdrowia wszystkich osób niosących pomoc”, czytamy we wpisie Naczelnej Izby Lekarskiej w mediach społecznościowych.