Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Resort zdrowia o reformie kształcenia podyplomowego

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 25 października 2024 08:43

Resort zdrowia o reformie kształcenia podyplomowego - Obrazek nagłówka
Przypomnijmy, że pomysł budzi kontrowersje. Mówiono o zamachu na niezależność i jakość kształcenia. Mimo to Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Minister Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia wylicza korzyści reformy:

  • Ułatwiony dostęp do działalności naukowej i badawczej: Pielęgniarki i położne zyskają łatwiejszy dostęp do prowadzenia działalności naukowej oraz dydaktycznej.
  • Ujednolicenie procesu przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego:Podniesienie poziomu standaryzacji poprzez wprowadzenie jednolitych kryteriów egzaminacyjnych dla wszystkich zawodów medycznych, w tym pielęgniarek i położnych.
  • Akredytacja organizatorów specjalizacji: Nowe przepisy umożliwią prowadzenie specjalizacji pielęgniarek i położnych przez organizatorów kształcenia, którzy posiadają akredytację dyrektora CMKP.
  • Dotacja dla CMKP: Finansowe wsparcie będzie mogło być przeznaczone na utrzymanie i rozwój potencjału Centrum oraz rozwój zawodowy pracowników.
  • Uznawanie zagranicznych kwalifikacji specjalistycznych: Minister Zdrowia będzie mógł uznawać tytuł specjalisty uzyskany przez pielęgniarkę lub położną w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przed 1 stycznia 2021 roku. Tytuł ten będzie równoważny polskiemu tytułowi specjalisty, w określonej lub mającej zastosowanie, dziedzinie pielęgniarstwa w ochronie zdrowia w Polsce.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, z wyjątkiem wybranych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
Źródło: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także