W grudniu 2015 r. rzecznik praw pacjenta skierował do ministra zdrowia pytanie dotyczące problemu kadry medycznej. W udzielonej odpowiedzi minister wskazał na szereg działań podejmowanych przez resort zdrowia służących rozwiązaniu tego problemu:
- została dokonana zmiana systemu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy, mająca na celu skrócenie czasu wejścia lekarzy specjalistów do systemu opieki zdrowotnej
- wprowadzono modułowy system kształcenia, dzięki któremu lekarz może uzyskać tytuł specjalisty w czasie krótszym niż do tej pory
- kolejną zmianą jest możliwość odbycia szkolenia specjalizacyjnego bezpośrednio po stażu dyplomowym, co według szacunków Ministerstwa skraca okres wymagany do uzyskania tytułu lekarza specjalisty o ok. 2-3 lata. Dotychczas podjęcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinach szczegółowych np. endokrynologii czy geriatrii było możliwe dla jedynie lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty określonej dziedziny medycyny.
Ministerstwo Zdrowia napisało również, że zamierza zapewnić środki na przyznawanie etatów rezydenckich. Według obliczeń Ministerstwa w latach 2009-2016 w dziedzinach lekarskich i lekarsko-dentystycznych przyznano łącznie 25 545 rezydentur. Zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty rezydentury są przeznaczone wyłącznie dla lekarzy bez specjalizacji.
Dane zawarte w rejestrze Naczelnej Rady Lekarskiej wskazują na to, iż liczba lekarzy specjalistów w ciągu ostatnich 8 lat wzrosła o 23 proc. i wynosi ponad 110 tysięcy osób. Zgodnie z rejestrem prowadzonym przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w dniu 31 grudnia 2015 r. w trakcie szkolenia specjalizacyjnego było 23 633 lekarzy, co oznacza, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba lekarzy specjalistów ulegnie dalszemu zwiększeniu.
Źródło: RPP