Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Samorząd lekarski apeluje do lekarzy: wystawienie recepty pacjentowi korzystającemu z teleporady powinno odpowiadać standardom świadczenia zdrowotnego

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 10 lipca 2023 08:22

Samorząd lekarski apeluje do lekarzy: wystawienie recepty pacjentowi korzystającemu z teleporady powinno odpowiadać standardom świadczenia zdrowotnego - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do lekarzy i lekarzy dentystów o wystawianie recept z zachowaniem standardów właściwej opieki nad pacjentem i zasad określonych w Kodeksie Etyki Lekarskiej. „O wystawieniu recepty po przeprowadzeniu badania w formie teleporady decydują względy medyczne, a nie wyłącznie oczekiwania poparte uiszczeniem opłaty za usługę”, czytamy w apelu.

W wydanym w miniony piątek apelu czytamy, że teleporada jest świadczeniem zdrowotnym – tyle że udzielanym na odległość przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

„Wobec tego wystawienie recepty pacjentowi korzystającemu z teleporady powinno odpowiadać wszelkim standardom wymaganym od świadczenia zdrowotnego, a lekarz wystawiający receptę podlega zasadom określonym w Kodeksie Etyki Lekarskiej”, przypomina NRL.

W ocenie Prezydium, nie należy negować zalet świadczeń zdrowotnych w formie teleporady. Jest to uznany na świecie sposób sprawowania opieki nad pacjentem i może być traktowana jako jeden ze standardów postępowania medycznego, ale pod warunkiem podejmowania działań lekarskich z należytą starannością. Elementem porady lekarskiej jest, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, także wystawienie recepty.

„To lekarz powinien podejmować decyzję czy w ustalonym stanie faktycznym w ogóle możliwe jest przeprowadzenie teleporady, natomiast o wystawieniu recepty po przeprowadzeniu badania w formie teleporady decydują względy medyczne, a nie wyłącznie oczekiwania poparte uiszczeniem opłaty za usługę”, czytamy w apelu.

Ponadto, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomina, że Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej już w lutym krytycznie oceniła oferowane w internecie usługi odpłatnego wystawiania recept i zwolnień w sytuacjach, kiedy wystarczającym do otrzymania recepty jest wypełnienie krótkiej ankiety, niespełniającej kryterium badania podmiotowego i sugerującej pacjentowi objawy.

Apel 1 Apel 2

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
Marek Tomków FK
6 września 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także