Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Samorząd lekarski podsumowuje rok 2024

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 stycznia 2025 09:44

Samorząd lekarski podsumowuje rok 2024 - Obrazek nagłówka
- Prestiż, godność i atrakcyjność zawodu nigdy dotąd nie stały tak wysoko, o czym świadczą coraz lepsze warunki, w jakich lekarze funkcjonują na co dzień - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, podsumowując miniony rok, również w odniesieniu do działań samorządu lekarzy w obecnej kadencji.

– Zaczęliśmy od obrony naszej samorządności. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar na nasz wniosek wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP istnienia samorządu lekarskiego w tej formie. Zniknęły też, o co walczyliśmy, wydziały w prokuraturach do spraw zwalczania błędów medycznych – mówi Łukasz Jankowski.

Komisja Etyki Lekarskiej NRL od początku obecnej kadencji pracowała nad przygotowaniem nowelizacji Kodeksu Etyki Lekarskiej. Nowy KEL jest w ocenie samorządu lekarskiego jest zdecydowanie bardziej jednoznaczny i lepiej dostosowany do obecnych realiów, aktualnych wyzwań i oczekiwań w obszarze medycyny. Wszystko, co przynosi nowoczesność i przyszłość znalazło się w nowym KEL.

– To wydarzenie epokowe dla całego lekarskiego środowiska, które na gruncie samorządu lekarskiego pokazało zjednoczenie w najważniejszych kwestiach, takich jak etyka zawodowa – zaznacza wiceprezes NRL Mateusz Kowalczyk.

Na początku 2024 r. 22 prezesów okręgowych rad lekarskich podzieliło się historią swojej codzienności w rzeczywistości polskiego systemu ochrony zdrowia, domagając się lepszych warunków leczenia dla pacjentów i swoich kolegów lekarzy w ramach kampanii Jestem lekarzem, jestem człowiekiem.

NIL zabiegała też o zapewnienie jak najlepszych warunków kształcenia przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów, co w mijającym roku doprowadziło do wydania przez Polską Komisję Akredytacyjną negatywnej oceny kierunków lekarskich na Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu oraz Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi. Już w listopadzie 2022 r. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej skierował pismo do Komisji Europejskiej w sprawie interpretacji przepisów dotyczących minimalnych wymogów kształcenia lekarzy. NRL niejednokrotnie zabierała głos w sprawie jakości kształcenia na nowo powoływanych kierunkach lekarskich podczas obrad Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Nie zabrakło także potrzebnych spotkań prezesa NRL z szefem PKA, niekończącej się liczby rozmów dotyczących jakości kształcenia z ministrami i parlamentarzystami oraz szeroko zakrojonych działań medialnych NIL, w których samorząd przedstawiał swoje diagnozy i rekomendacje związane ze wzmacnianiem kadrowym systemu ochrony zdrowia.

– Nie jesteśmy przeciwni żadnej uczelni medycznej, ale zależy nam na tym, by kierunki lekarskie były w stanie zagwarantować wysoką jakość kształcenia. Musimy mieć pewność, że nasze koleżanki i nasi koledzy będą posługiwać się tym samym językiem medycznym, co pozostali lekarze. Stąd po stronie Naczelnej Rady Lekarskiej szereg działań na rzecz jakości kształcenia – mówi przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego NRL Damian Patecki.

Rozmowy samorządu lekarskiego z decydentami doprowadziły do wydania przez minister zdrowia zalecenia Narodowemu Funduszowi Zdrowia do zawarcia ugód sądowych z niesłusznie ukaranymi lekarzami za przepisywanie najmłodszym pacjentom preparatu mlekozastępczego. Naczelna Izba Lekarska od dawna działa na rzecz zmiany przepisów, nakładających na lekarzy obowiązek określania na receptach poziomu refundacji. NRL powołała także zespół niezależnych ekspertów ds. merytorycznej oceny preskrypcji preparatów mlekozastępczych, który jednogłośnie uznał, że istniały medyczne wskazania do przepisywania tych środków w rozpatrywanych sprawach.

Za nami długa i trudna droga, w którą NIL zaangażowała wiele osób, by udowodnić i unaocznić, że kary za tzw. nienależną refundację w takiej formie i wysokości były przez NFZ nałożone niesłusznie. Trwa etap indywidualnego ustalania ugód z NFZ. W 1 przypadku zawarto ugodę, w 3 pozwy NFZ już wycofał. To ważny i przełomowy krok dla bezpieczeństwa najmniejszych pacjentów, potrzebujących wspomnianych preparatów oraz lekarzy, którzy dla ratowania ich zdrowia i życia wystawiali potrzebne recepty – komentuje Maria Kłosińska, kierownik Działu Komunikacji NIL.

W minionym roku Sejm RP uchwalił ustawę, która rozszerza uprawnienia lekarzy do wystawiania recept na darmowe leki dla pacjentów w wieku 65 lat i starszych oraz dla dzieci do 18. roku życia. Nowe przepisy są spełnieniem wieloletniego postulatu samorządu lekarskiego i umożliwiają wszystkim lekarzom, niezależnie od miejsca pracy i posiadania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, wystawianie recept na bezpłatne leki.

W ocenie NIL, wyzwaniem na 2025 rok będzie walka o wprowadzenie automatycznego systemu określania stopnia refundacji, zmniejszenie wymogów biurokratycznych wobec lekarzy, poprawę i dofinansowanie systemu. Niezmiennie samorząd lekarski będzie kontynuował rozmowy i starania o wprowadzenie do polskiego prawodawstwa przepisów o klauzuli wyższego dobra, która wymiernie przełoży się zwiększanie bezpieczeństwa i jakości leczenia pacjentów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także