Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Stary jak lekarz

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 30 listopada 2018 10:37

Stary jak lekarz - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Przeciętny wiek polskiego lekarza waha się – w zależności od specjalności – od 46 do 50,5 lat. W których dziedzinach pracuje najwięcej młodych, a w których dominują lekarze w wieku emerytalnym?

Ośrodek Studiów Analiz i Informacji NIL przeprowadził badanie „Ile pracują lekarze i lekarze dentyści w Polsce”. Wzięło w im udział 2,5 tysiąca lekarzy i lekarzy dentystów. Badanie zrealizowano w ramach projektu „Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych” prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia.

Najwyższą średnią wieku stwierdzono wśród lekarzy (specjalistów i niespecjalistów łącznie) zajmujących się wadami wrodzonymi (50,5 lat), przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego (49,7 lat) i chorobami skóry (49,7 lat).

Statystycznie najmłodsi okazali się zaś lekarze (specjaliści i niespecjaliści) opiekujący się pacjentami ze schorzeniami psychicznymi (46 lat), hematologicznymi (46,2 lat) i chorobami uszu (47,1 lat).

Jeszcze starsi, co oczywiste, okazali się specjaliści. Średni wiek stomatologów ze specjalizacją to 55,6 lat, dermatologów – 55,3 a ginekologów – 55,1.

Największy odsetek czynnych zawodowo specjalistów w wieku emerytalnym ma – pomijając stomatologię - dermatologia (28,2%), ginekologia (26,6%) i pediatria (26,6%). Najmniej pracujących specjalistów, którzy osiągnęli wiek emerytalny pracuje w hematologii (14,4%), psychiatrii (17,7%) i urazówce (18,5%).

Pełny raport dostępny jest tutaj.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także