Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe odpowiada BCC

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 grudnia 2018 10:22

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe odpowiada BCC - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images

W odniesieniu do stanowiska BCC dotyczącego projektu zmian Ustawy o zawodach Pielęgniarki i Położnej:

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe wydało oświadczenie:

"W dniu 17.12. 2018 elitarny klub przedsiębiorców skupiających w swoich szeregach głównie członków zarządu, głównych menadżerów i właścicieli, przekazał swoje uwagi dotyczące projektu zmian Ustawy o zawodach Pielęgniarki i Położnej. Proponowana zmiana dotyczy wprowadzenia ustawowego urlopu szkoleniowego dla pielęgniarek i położnych. Projekt zmian określa warunki, w jakich pracodawca będzie mógł wspomniany urlop udzielić.
Zgodnie z Kodeksem Pracy, urlop szkoleniowy to wsparcie uprawnień pracownika do podnoszenia kwalifikacji pracownika. Zgodnie z art. 17 Kodeksu Pracy pracodawca jest obowiązany umożliwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Ranga tego zapisu została podwyższona poprzez art. 94 pkt. 6 Kodeksu Pracy, który jest powtórzeniem treści wcześniej powołanego artykułu.
Pod pojęciem podnoszenia kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy, albo za jego zgodą.
Kodeks Pracy, obowiązuje wszystkich pracowników etatowych.
BCC krytycznie odniósł się do zaproponowanej zmiany w Ustawie:
https://pulsmedycyny.pl/bcc-krytycznie-o-ustawie-o-zawodach-pielegniarki-i-poloznej-948574
„Jest to kolejna regulacja z korzyścią dla zawodu pielęgniarek, która tym razem, zdanie projektodawcy, ma wpłynąć na wzrost zainteresowania podejmowaniem przez pielęgniarki pracy oraz poprawę warunków ich pracy.
Niestety, ponownie pomijane są inne grupy zawodowe, które nie mają takiego przywileju” – uważa BCC’’. Źródło: Puls Medycyny Zawody pielęgniarki i położnej, do tej pory nie były zauważane przez osoby zarządzające. Teraz obserwujemy wetowanie zmian dotychczasowego układu pracownik – pracodawca.
Środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych dostrzega problem i odbiera go negatywnie. Szczególnie kuriozalne są zarzuty stawiane przez BCC, że zmiany wywołają ,,dezorganizację pracy i ograniczenie dostępności do świadczeń”.
Urlop szkoleniowy jest zazwyczaj urlopem planowanym, to nie jest urlop na żądanie lub świadczenie z tytułu choroby.
Zatem, w żaden sposób nie może zakłócać dostępności do świadczeń.
Pracownik podnoszący kwalifikacje, to w przypadku pielęgniarek, bezpieczny pacjent. Bezpieczny pacjent, to zmniejszone do minimum ryzyko powikłań i błędów medycznych, a to mniejsze koszty hospitalizacji i w efekcie zyski dla pracodawcy.
Urlopy szkoleniowe dla pielęgniarek nie są dyskryminacją wobec innych zawodów medycznych.
Od lat urlopy szkoleniowe są przywilejem lekarzy. Od lat Karta pracy nauczyciela oferuje m.in. urlopy szkoleniowe na podwyższenie kwalifikacji. Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej obliguje każdą czynną zawodowo pielęgniarkę i położną do ustawicznego podwyższania kwalifikacji. Zatem, to grupa zawodowa pielęgniarek i położnych była dotychczas dyskryminowana nie mając prawa do płatnego urlopu szkoleniowego. Mogła go uzyskać wyłącznie w sytuacji, gdy pracodawca kierował swojego pracownika na dane szkolenie.
Podsumowując, chcielibyśmy by pracodawcy zaczęli widzieć w pracownikach potencjał, nie koszt."

Źródło: Pielęgniarki Cyfrowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także