Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły sygnały o przypadkach, w których studenci pielęgniarstwa z pozytywnym wynikiem testu HIV są wykluczani z możliwości odbywania praktyk zawodowych. Uczelnie wymagają od kandydatów przedstawienia wyników testów, argumentując, że jest to warunek stawiany przez współpracujące z nimi placówki medyczne. W praktyce oznacza to, że studenci, którzy otrzymali pozytywny wynik, mogą nie ukończyć studiów.
Nawet jeśli uczelnia decyduje się przyjąć studenta, zapewniając mu wsparcie w kontaktach z placówkami medycznymi, wymaga od niego ujawnienia szczegółowych informacji o stanie zdrowia. Takie sytuacje – jak wskazują zgłoszenia – mogą dotyczyć nie tylko pielęgniarstwa, ale również innych kierunków związanych z ochroną zdrowia.
W związku z tym zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk wystąpił do dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, Anny Marzec-Bogusławskiej, prosząc o stanowisko w tej sprawie. Pyta m.in., czy Centrum otrzymywało podobne zgłoszenia oraz jakie działania podjęto w tej sprawie.
Zastępca RPO chce również ustalić, czy w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na lata 2022-2026 opracowano wytyczne dla placówek medycznych dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji osób zakażonych HIV. Jeśli takich wytycznych nie ma, pyta, czy ich stworzenie jest planowane.
Sprawa budzi poważne wątpliwości dotyczące zgodności z zasadami równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji. Oczekiwane stanowisko Krajowego Centrum ds. AIDS może wpłynąć na dalsze działania w zakresie ochrony praw studentów i kandydatów na pracowników medycznych.
Źródło: RPO