Samorząd lekarski, w odpowiedzi na potrzebę rozwiązania tej sytuacji i doprowadzenia do wycofania kar, opracował szczegółową analizę ekspercką poszczególnych przypadków lekarzy. Na jej podstawie, Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zaleciła NFZ wycofanie roszczeń w tej sprawie i rozpoczęcie procedur ugodowych z lekarzami, którzy działali w dobrej intencji, kierując się chęcią ratowania zdrowia małych pacjentów.
Lekarze, aby skorzystać z możliwości ugody, muszą wystąpić z odpowiednim wnioskiem do NFZ. Niektóre sprawy zostały już rozwiązane lub są w toku – trzy pozwy zostały wycofane, dwie ugody zaplanowano na drodze sądowej, w jednym przypadku osiągnięto ugodę w sądzie ze zrzeczeniem się roszczeń, jedna osoba oczekuje na odpowiedź NFZ w sprawie propozycji ugody. Warto podkreślić, że w jednej z ugód, strona pozywająca zaznaczyła – zgodnie z zaleceniem resortu – że lekarz działał w dobrej intencji na rzecz małego pacjenta, co przyczyniło się do wycofania pozwu.
– Ugody są efektem wspólnego działania lekarzy i samorządu. To jest właśnie misja samorządu – to tu są zasoby, które umożliwiają uzyskanie wsparcia ekspertów i dotarcie do decydentów. Nasze spotkania dotyczyły oczywiście znalezienia odpowiednich rozwiązań dla tych lekarzy, ale też istniejących obecnie ograniczeń prawnych i potrzeby reorganizacji ochrony zdrowia, abyśmy jako lekarze mogli kierować się dobrem pacjentów. Jesteśmy w stałym kontakcie z osobami, których sprawy są jeszcze procedowane, ale wierzymy, że finalnie każda z nich zakończy się ugodą. Niezmiennie stoimy na stanowisku, że uderzając w bezpieczeństwo lekarza uderza się w bezpieczeństwo pacjenta – komentuje Maria Kłosińska z Naczelnej Izby Lekarskiej, odpowiedzialna w samorządzie za pomoc lekarzom w omawianym zakresie.
Na ostatnim spotkaniu z lekarzami niesłusznie ukaranymi prezes Łukasz Jankowski podkreślił, że NIL nadal będzie monitorować sytuację i wspierać lekarzy w ich dalszych krokach, zapewniając należną pomoc na każdym etapie postępowania.