Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

W Kielcach rozpoczął się XVI Kongres Medycyny Rodzinnej

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 3 czerwca 2016 09:25

W Kielcach rozpoczął się XVI Kongres Medycyny Rodzinnej - Obrazek nagłówka
Ponad tysiąc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej spotyka się w Kielcach, aby dyskutować o najpilniejszych problemach medycyny rodzinnej. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

W Kongresie wziął udział wiceminister Marek Tombarkiewicz, który powiedział o fundamentalnym znaczeniu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia.  – Lekarz rodzinny musi przyjąć rolę rzeczywistego przewodnika pacjenta po systemie ochrony zdrowia i koordynatora opieki, co zagwarantuje wpływ na całość procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Pomoże to także w rozwiązaniu problemu zagubienia pacjenta w skomplikowanym i wielopoziomowym systemie ochrony zdrowia oraz skróci czas jego oczekiwania na uzasadnione świadczenia zdrowotne – powiedział minister Marek Tombarkiewicz, w czasie uroczystości otwarcia XVI Kongresu Medycyny Rodzinnej w Kielcach.  

Wzmocnienie roli profilaktyki zdrowotnej, koordynacja dostępu do świadczeń specjalistycznych oraz poprawa finansowania - to kluczowe założenia długo oczekiwanej Ustawy o Podstawowej Opiece Zdrowotnej, której uchwalenie jeszcze w tym roku zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Wejście w życie tego elementarnego aktu, regulującego pracę lekarzy rodzinnych, pozwoli na uporządkowanie systemu ochrony zdrowia. - Ustawa z pewnością wpłynie także na poprawę stanu zdrowia społeczeństwa, zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa i zadowolenia ze świadczeń tej części systemu jak również ograniczy finansowe skutki choroby i niepełnosprawności pacjentów oraz stworzy warunki do zwiększenia efektywności opieki podstawowej - powiedział Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

W ramach programu międzynarodowej pomocy pojawiła się szansa na wparcie polskich praktyk w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu akredytacji promującej sprawną organizację, respektowanie praw pacjenta i doskonalenie postępowania medycznego. Działania te nie tylko poprawią jakość w POZ, ale zwiększą także prestiż  specjalizacji medycyny rodzinnej zarówno w środowisku medycznym, jak również wśród pacjentów. - W związku z zakończeniem jednego z projektów Leonardo da Vinci nauczyciele medycyny rodzinnej będą mieli możliwość potwierdzania swoich kompetencji i uzyskiwania europejskiego certyfikatu – zaznacza Prezes Tomasik.

W czasie Kongresu dyskutowane będą również inne, ważne w medycynie rodzinnej tematy. Jak w poprzednich latach, większość aktywności poświęcona zostanie najnowszym osiągnięciom medycyny i problemom klinicznym z jakimi mamy do czynienia w codziennej praktyce. Osoby prowadzące badania naukowe oraz zainteresowane zarządzaniem, organizacją lub nauczaniem także znajdą ciekawe tematy.

Podczas uroczystego otwarcia, minister Marek Tombarkiewicz wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w medycynie. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: członkowie Kolegium Lekarzy Rodzinnych: prezes Tomasz Tomasik, profesor Adam Windak. Krzyż Zasługi otrzymała również Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej. Spotkanie ponad tysiąca lekarzy POZ jest idealną okazją do podsumowania ostatnich lat funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, zdiagnozowania problemów oraz określenia priorytetów rozwoju, tak, aby przezwyciężając wszelkie napotkane problemy, troszczyć się o dobro pacjentów.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Maria Kłosińska
4 grudnia 2024
ThinkstockPhotos-516065180
28 listopada 2024
ambulance
7 sierpnia 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
21 czerwca 2024
iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024