Zmiany dotyczące tajemnicy lekarskiej będą obowiązywały od 5 sierpnia 2016 r.. Wynikają one z wchodzącej w życie zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która w istotny sposób ogranicza zakres tajemnicy lekarskiej. Samorząd lekarski, podobnie jak Ministerstwo Zdrowia i Sąd Najwyższy negatywnie opiniowały projekt tej ustawy.
20 maja 2016 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, a 14 lipca 2016 r. Prezes NRL wystosował pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta, występując w obronie tajemnicy lekarskiej. 14 lipca 2016 r. Prezes NRL wystosował w tej sprawie pismo do delegatów na Krajowy Zjazd Lekarzy.
Lekarze obawiają się, że po śmierci tajemnica lekarska przestanie obowiązywać. - A tym samym lekarz praktycznie nie będzie mógł uszanować wyrażonej za życia woli zmarłego. Będzie musiał przekazać informacje o stanie jego zdrowia pierwszej bliskiej osobie, która się do niego zgłosi. Jest to ewidentny dylemat etyczny. Każdy absolwent uczelni medycznej składa przyrzeczenie lekarskie oparte na przysiędze Hipokratesa, że zachowa w tajemnicy wszystko, co jest związane z wykonywaniem zawodu lekarza. Art. 23 Kodeksu Etyki Lekarskiej też stanowi o zachowaniu tajemnicy lekarskiej. Lekarz nie może sprawdzać, czy bliscy zmarłego nadal utrzymują z nim relacje - powiedział w rozmowie z Medexpressem Maciej Hamankiewicz prezes NRL.