Postęp cywilizacyjny sprawił, że znacząco zmienił się nasz tryb życia, zdecydowanie mniej czasu poświęcamy na aktywność ruchową, za to dużo więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. To sprzyja rozwojowi zmian zwyrodnieniowo-przeciążeniowych kręgosłupa, a coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarza z dolegliwościami bólowymi. Jednym z najczęstszych schorzeń jest radikulopatia szyjna, czyli zespół dolegliwości wynikających z ucisku na korzenie nerwowe.
Najczęściej wykorzystywanym sposobem leczenia operacyjnego spondylozy szyjnej z objawami radikulopatii jest discektomia (usunięcie krążka międzykręgowego), odbarczenie kanału kręgowego i usztywnienie sąsiadujących kręgów implantem międzytrzonowym. W niektórych przypadkach zastosowanie znajduje dodatkowo stabilizacja metalową płytką i śrubami. Operacje te, wykonywane z dostępu przedniego, wymagają rozdzielenia mięśni, jak również odsunięcia takich struktur, jak przełyk, tchawica czy pęczek naczyniowo-nerwowy, co bywa przyczyną różnorakich dolegliwości i powikłań pooperacyjnych.
Niedawno do arsenału chirurga kręgosłupa dołączyła również technologia DTRAX. Wykorzystuje ona tylny dostęp do struktur kręgosłupa, co zapobiega dolegliwościom pooperacyjnym związanym z przełykaniem oraz mówieniem, które mogą pojawić się przy innych rodzajach technik operacyjnych w odcinku szyjnym.
Od 2012 roku z technologii DTRAX skorzystało ponad 3500 pacjentów w Europie, USA i Dubaju. W Polsce metoda jest stosowana od lutego 2014 w 4 szpitalach publicznych (Szpital Miejski w Toruniu, Szpital Medicam w Gryficach, Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze, Klinika Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie) a coraz więcej placówek prywatnych i publicznych jest bardzo zainteresowanych rozpoczęciem stosowania tej metody – niedawno leczenie technologią DTRAX wdrożyło warszawskie Centrum Medyczne Gamma.
Wyniki są zachęcające – natychmiastowa redukcja bólu karku i ucisku korzeniowego w kręgosłupie szyjnym, pacjenci wychodzą do domu na drugi dzień po zabiegu i wracają do pracy i normalnego funkcjonowania po 2–4 dniach. Co ważne, z punktu widzenia pacjenta, zabieg pozwala zminimalizować ryzyko powikłań oraz infekcji. Mniejsze nacięcia skórne zapewniają bardzo dobry efekt estetyczny.
Przebieg zabiegu DTRAX obrazowo przedstawia poniższy film.
Źródło: materiały prasowe