Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wypalenie zawodowe coraz większym problemem położnych. Badacze ocenią warunki pracy położnych zatrudnionych w polskich placówkach medycznych

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 27 września 2023 09:41

Wypalenie zawodowe coraz większym problemem położnych. Badacze ocenią warunki pracy położnych zatrudnionych w polskich placówkach medycznych - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Zawód położnej zaliczany jest do grupy najbardziej deficytowych zawodów w Polsce – wynika z „Barometru Zawodów 2022”. W ocenie samorządu pielęgniarek i położnych, konieczne jest monitorowanie i poprawa warunków pracy osób aktywnych w tej grupie zawodowej. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Fundacji na Rzecz Wspierania Położnych prowadzą badanie, którego celem jest ocena warunków pracy położnych zatrudnionych w polskich placówkach medycznych.

Z prognozy Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że najbardziej palące problemy tej grupy zawodowej to: brak zastępowalności pokoleniowej położnych, niepodejmowanie pracy przez część absolwentek położnictwa oraz rosnący średni wiek pracujących położnych, co stanowi realne zagrożenie dla zabezpieczenia społeczeństwa polskiego w profesjonalną kadrę położniczą.

Do tej pory nie prowadzono badań naukowych obejmujących całą populację polskich położnych. W ocenie samorządu niezwykle ważne jest więc, aby przeprowadzić ogólnopolskie badanie pozwalające zapełnić luki informacyjne w tym obszarze oraz zaplanować działania oparte na dowodach naukowych mające na celu poprawę warunków pracy położnych.

Okazuje się bowiem, że rosnący poziom wypalenia zawodowego i przeciążenie to problemy dotyczące personelu medycznego w wielu krajach świata. Około 40 proc. położnych zgłasza objawy wypalenia zawodowego, a najbardziej narażone są młode i niedoświadczone położne.

Wszystkie aktywne zawodowo położne i położnych mogą wziąć udział w badaniu naukowym, którego celem jest ocena warunków pracy położnych zatrudnionych w polskich placówkach medycznych i określenie czynników, które w najistotniejszy sposób wpływają na ocenę warunków pracy, a także czynników wywołujących stres i wypalenie zawodowe.

Wyniki uzyskanych analiz mogą mieć praktyczne znaczenie zarówno dla środowiska położnych, decydentów polityki zdrowotnej, jak również menedżerów placówek medycznych.

Badanie prowadzone jest przez zespół badaczek z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Fundacji na Rzecz Wspierania Położnych pod kierownictwem dr hab. Ilony Nenko.

LINK DO ANKIETY

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także