Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach refundacji. Kto może przepisać tańsze leki i komu…
Podstawą do wydania refundowanych leków jest recepta wystawiona przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarza, który posiada uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z NFZ umowę upoważniającą do wystawiania recept podlegających refundacji (także felczera). Receptę na leki refundowane możesz zrealizować w każdej aptece (lub punkcie aptecznym), która zawarła umowę z NFZ na realizację recept. Taka apteka oznaczona jest specjalną tablicą lub nalepką umieszczoną w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, zawierającą informację o zawarciu umowy oraz widoczne z zewnątrz logo NFZ.
Poza tym jak informuje Fundusz na recepcie na lek refundowany muszą znaleźć się: odpowiedni numer nadany przez NFZ, a także informacje o świadczeniodawcy, który przepisuje lek.
Jakie dane pacjenta powinny być umieszczone na recepcie:
- imię i nazwisko
- miejsce zamieszkania (najczęściej, ale także np. miejsca pełnienia służby wojskowej);
- PESEL, a w przypadku dziecka do pierwszego roku życia, które nie posiada numeru PESEL, bądź nie można takiego numeru ustalić, na recepcie podaje się PESEL opiekuna dziecka z odpowiednią adnotacją i podpisem osoby wystawiającej receptę;
- w przypadku osób do 18. (osiemnastego) r.ż. także wiek dziecka, jeżeli nie da się go ustalić na podstawie numeru PESEL;
- numer oddziału NFZ
- jeżeli przysługują Ci uprawnienia dodatkowe, osoba wystawiająca receptę powinna umieścić na niej właściwy kod. Jeżeli ich nie posiadasz - w miejscu przeznaczonym na ich wpisanie powinien zostać umieszczony znak X.
Na odpowiednio wystawionej recepcje musi znaleźć się również data realizacji, lub znak X oraz zostać opatrzona odręcznym podpisem i danymi osoby wystawiającej receptę - w formie nadruku, pieczątki lub naklejki. Odręcznym podpisem i odciskiem pieczątki osoby wypisującej powinna być opatrzona także każda zmiana treści recepty.
Na jednej recepcie może zostać przepisanych do 5 (pięciu) różnych leków gotowych, środków spożywczych, wyrobów medycznych.
Źródło: nfz
Przeczytaj również: Kasy fiskalne dla wszystkich lekarzy, bo domagali się tego pacjenci…