O tym, jak stan jamy ustnej może wpływać na ogólny stan naszego zdrowia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl, rozmawia z prof. Bartłomiejem W. Losterem, prezydentem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Iwona Schymalla: Mówi się, że stan jamy ustnej ma wpływ na stan zdrowia ogólnego. Czy Pan Profesor mógłby podać przykłady ogólnych schorzeń, na które przekładają się anomalie jamy ustnej?
Prof. Bartłomiej W. Loster: Najlepiej powiedzieć o współzależności zdrowia ogólnego na zdrowie jamy ustnej oraz jamy ustnej na zdrowie ogólne. To, co już mamy udowodnione, to bezwzględny wpływ zdrowia jamy ustnej, głównie w aspekcie problemów periodontologicznych, na ciśnienie tętnicze. Nasi nobliści profesorowie Jan Potempa oraz Tomasz Guzik podjęli tematykę zbliżoną do aspektu współzależności problemów periodontologicznych związanych z hipertensjologią – to jest udowodnione. Możemy mówić o innych problemach współzależności zdrowia jamy ustnej z problemami pulmonologicznymi czy gastroenterologicznymi. Mamy też publikacje o ewidentnej współzależności grzybicznych problemów jamy ustnej z ginekologicznymi. To są efekty, nad którymi nie musimy się zastanawiać czy są, bo są. Jeśli chcielibyśmy iść dalej, to mamy też zaburzenia układu ruchowego narządu żucia, które mogą wpływać na problemy neurologiczne oraz związane z twarzową częścią czaszki.
Przeczytaj także: Stomatolodzy chcą walczyć z chorobami jamy ustnej. Jak?