Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Zmiana w kształceniu podyplomowym. Sejm uchwalił nowelizację

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 29 listopada 2024 08:14

Zmiana w kształceniu podyplomowym. Sejm uchwalił nowelizację - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Ustawa ma na celu przeniesienie zadań związanych z kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych do CMKP. Projekt wiązał się jednak z krytyką ze strony zawodów medycznych.

Jak zapewniają ustawodawcy, rozwiązanie to ma prowadzić do zapewnienia jednolitego, wysokiego standardu szkoleń dla wszystkich zawodów medycznych działających w sektorze ochrony zdrowia, równego dostępu do osiągnięć naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk, a także pozytywnie wpłynąć na jakość realizowanych świadczeń zdrowotnych.

Przeniesienie zadań Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych do CMKP ma umożliwić ujednolicenie procesu związanego z przeprowadzeniem egzaminu państwowego, co pozwoli na wypracowanie zunifikowanych, jasnych kryteriów egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych. Ważnym elementem jest również uzgodnienie i tworzenie wspólnych programów programów kształcenia podyplomowego.

CMKP przejął również zadania od Centrum związane z dofinansowaniem specjalizacji dla pielęgniarek i położnych. Nowelizacja określa także szczegółowe kwalifikacje oraz tryb wyboru i przesłanki do odwołania dyrektora CMKP, a także określa jego zadania.

Zgodnie z nowelizacją dyrektor i pracownicy zatrudnieni w Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych staną się z mocy prawa pracownikami CMKP. Jednostka zmieni nazwę z „Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego” na „Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego”.

Sprawa nowelizacji ustawy budziła kontrowersje. Środowiska związane z zawodem medycznym podnosiły zarzut, że zgodnie z nowym kształtem ustawy wyboru szefa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego ma dokonywać zespół ekspertów, wskazywany przez ministra zdrowia, a nie Kolegium Elektorów. Wyznaczony został też termin nowych wyborów, co oznaczałoby automatyczne odwołanie obecnego – Piotra Krysta.

Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów, wyrażał obawę, że centralne sterowanie, wprowadzone w przypadku jednostki pełniącej wiele istotnych funkcji w systemie kształcenia podyplomowego szeroko rozumianych kadr medycznych, może mieć negatywne skutki dla jakości kształcenia podyplomowego, a sam projekt jest próbą politycznego podporządkowania niezależnej organizacji. Ostatecznie, nowego dyrektora na początku roku wybierze zespół przy Ministerstwie Zdrowia. W jego skład wejdzie 3 przedstawicieli MZ, dwóch przedstawicieli samorządu lekarskiego i jeden z ramienia samorządu pielęgniarek i położnych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także