Nowo wybrany prezydent (na lata 2024-2025) WMA, dr Ashok Philip, przedstawiciel Malezyjskiego Stowarzyszenia Medycznego, w swoim przemówieniu podkreślił, że aktualizacja Deklaracji Helsińskiej stanowi rezultat ponad 30 miesięcy intensywnych prac i konsultacji. Jest to nie tylko wyraz troski WMA o etyczność badań z udziałem ludzi, ale także dowód na wzmacnianie ochrony praw pacjentów i zwiększenie przejrzystości procesów badawczych.
Kluczowe zmiany w nowelizacji Deklaracji Helsińskiej
W nowym brzmieniu Deklaracji Helsińskiej znalazły się zapisy dotyczące konieczności zwiększenia ochrony najbardziej narażonych grup społecznych. Uwzględniono także zapisy wzywające do rzetelności i równości w badaniach oraz większej przejrzystości badań klinicznych, co ma zagwarantować lepszą ochronę praw pacjentów.
Dr Jack Resneck Jr., szef grupy roboczej odpowiedzialnej za rewizję dokumentu, podkreślił, że o ile wcześniejsze wersje Deklaracji Helsińskiej skierowane były głównie do krajów członkowskich WMA, to obecnie nowelizacja wskazuje na moralny obowiązek każdego lekarza do traktowania uczestników badań z poszanowaniem ich godności. Apel o przestrzeganie etyki skierowany jest do wszystkich zaangażowanych w prowadzenie badań naukowych, niezależnie od rodzaju instytucji czy organizacji.
Główne obszary zmian w Deklaracji Helsińskiej:
- Orientacja na uczestnika badania:
- Poszanowanie godności i bezpieczeństwa uczestników badań, z uwzględnieniem ich podatności na ryzyka.
- Dążenie do zaangażowania społeczności oraz zapewnienie globalnej sprawiedliwości.
- Wprowadzenie obowiązku uzyskiwania świadomej zgody, co ma stanowić fundament etyczny badań.
- Zastosowanie bardziej przystępnej komunikacji, z perspektywy uczestnika badania, aby zagwarantować lepsze zrozumienie celu i metod badań.
- Korzyści i wartość badań naukowych:
- Skoncentrowanie się na „zdrowiu indywidualnym i publicznym” jako priorytecie w badaniach.
- Podkreślenie znaczenia dyscypliny i uczciwości naukowej.
- Równomierny podział korzyści, ryzyka i obciążeń wynikających z badań.
Źródło: NIL