Lekarze zgłosili się do biura RPL po tym, jak za pośrednictwem mediów społecznościowych użytkownik posługujący się nickiem zamieścił post, w którym oskarżał medyków o nieprawidłowy sposób udzielanie świadczeń zdrowotnych. Posługiwał się przy tym wulgarnym słownictwem, co według lekarzy było poniżające i naraziło ich na utratę zaufania społecznego.
– Internet dziś dla wielu pacjentów jest platformą zdobywania wiedzy i opinii o lekarzach i zapewnianych przez nich usługach medycznych. Niestety, nie każdy ma odwagę podzielić się swoją opinią w sposób rzetelny. Należy docenić fakt, że prokuratura odpowiednio zareagowała na zgłoszenie naszego biura i objęła ściganiem z urzędu autora zniesławiającego wpisu. Anonimowość w Internecie nie zwalnia z odpowiedzialności — ocenia Monika Potocka, Rzecznik Praw Lekarza OIL w Warszawie.
Działanie rzecznika praw lekarza w tej sprawie jest częścią strategii przeciwdziałania hejtowi skierowanemu w środowisko lekarskie. W ramach prowadzonej od 2021 roku akcji „Wylecz Nienawiść” powstały m.in. spoty filmowe, które mają za zadanie zwrócić uwagę na problem hejtu kierowanego przeciw osobom wykonującym zawody medyczne.