Profesor Marian Zembala, zaprezentował na swoim fanpage'u wiersz "Debiut".
Prof. Marian Zembala był ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz od 16 czerwca 2015 r. do 16 listopada 2015 r. Obecnie jest posłem (PO). Od 2011 r. do lutego 2016 r. pełnił funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie kardiochirurgii.
Jak profesor Marian Zembala podsumował 4 miesiące na stanowisku ministra zdrowia?
Utworzenie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. dr med. Eleonory Reicher jako odpowiedź na potrzeby i wyzwania związane z opieką nad osobami starszymi w Polsce. – 15 wrzesień 2015 r.
Poprawa dostępności lecznictwa specjalistycznego dla seniorów – telekonsylium geriatryczne i kardiologiczne: wdrożenie ogólnopolskiego pilotażu wzorowanego na zabrzańskim modelu telekonsultacji – październik 2015 – we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Telekonsultacje w terenach wiejskich i mających ograniczony dostęp do specjalisty – projekt przygotowany we współpracy z Instytutem Medycyny Wsi w Lublinie – październik 2015 – we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zwiększenie liczby specjalistów w dziedzinie geriatrii poprzez uruchomienie nowych, skróconych ścieżek specjalizacji: dla lekarzy internistów mających udokumentowane doświadczenie w zakresie chorób wewnętrznych i geriatrii oraz dla samodzielnych pracowników nauki z doświadczeniem w zakresie geriatrii – we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.
Opracowanie programu polityki zdrowotnej z zakresu geriatrii pn.: „Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Schorzeń Związanych z Wiekiem w Polsce na lata 2016-2020": w celu opracowania pod kierunkiem Ministra Zdrowia, Ministra Pracy i Pomocy Społecznej i liderów polskiej geriatrii założeń skoordynowanej opieki geriatrycznej. Wprowadzenie projektu pilotażowego Dziennych Domów Opieki Medycznej oraz nowych form opieki nad osobami starszymi. Konkurs na pilotażowe tworzenie i funkcjonowanie 40 Dziennych Domów Opieki Medycznej dla osób niesamodzielnych, w tym w szczególności osób starszych – ogłoszony 23 lipca 2015, termin składania wniosków do 30 października 2015. Wartość projektu: 40 mln zł
Uruchomienie w roku 2015 nowoczesnego programu leczenia udarów w poszczególnych województwach i miastach w kraju – wypracowanie w ramach programu udarowego nowego skutecznego modelu leczenia udaru w szpitalach referencyjnych.
Wdrożenie w polskiej medycynie innowacyjnych nowych technologii redukujących powikłania i mających szczególne zastosowanie u chorych starszych z licznymi obciążeniami i chorobami współistniejącymi.
Rozwój opieki farmaceutycznej: włączenie farmaceutów do procesu doradztwa lekowego ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia szkodliwego stosowania jednocześnie wielu leków u chorych starszych – sierpień-październik 2015
Rozwój opieki paliatywnej i hospicyjnej ze szczególnym uwzględnieniem opieki domowej:
Standaryzacja opieki w hospicjach w aspekcie finansowym i organizacyjnym – w oparciu o rozwiązania stosowane w puckim hospicjum kierowanym przez księdza Kaczkowskiego – z uwzględnieniem działań niwelujących różnice w wycenie świadczeń przez oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia w poszczególnych województwach.
Źródło: FB/medexpress/wp.pl/xnews/mz.gov.pl