Brzuch po ciąży – z czym mierzy się młoda matka?
Ciąża i okres po porodzie to czas, w którym kobieta doświadcza wielu zmian – nie tylko w swoim życiu, ale także w wyglądzie swojego ciała, zwłaszcza brzucha. Ciąża powoduje rozciągnięcie mięśni brzucha, a jednocześnie rozciągnięcie tkanki podskórnej i skóry właściwej, przy czym dotyczy to przede wszystkim obszaru brzucha, ale także ud, pośladków, ramio i innych części ciała.
Po porodzie, gdy macica zmniejsza swoje rozmiary, brzuch może nadal wyróżniać się cechami wpływającymi negatywnie na jego wygląd i komfort kobiety. Skóra na brzuchu może być rozciągnięta i zwiotczała, może dojść także do rozciągnięcia mięśni prostych brzucha i charakterystycznego wybrzuszenia. Częstym zjawiskiem są też rozstępy, jak również nadmiar tkanki tłuszczowej.
Kwestie te zależą od wielu indywidualnych czynników, takich jak genetyka, wiek, liczba przybranych podczas ciąży kilogramów, sposób prowadzenia ciąży czy przebieg porodu, jak również to, jakie działania zostały podjęte w trakcie ciąży, by przeciwdziałać jego negatywnym skutkom.
Jak poprawić stan brzucha po ciąży – proponowane zabiegi
Współczesna chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna podsuwa cały szereg zabiegów, dzięki którym kobieta może zwiększyć swój komfort i samopoczucie, poprawiając stan i wygląd swojego brzucha.
Laser frakcyjny
Aby poprawić gęstość i kondycję skóry po ciąży, warto rozważyć zastosowanie zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego. To wyjątkowo skuteczna metoda regeneracji tkanek, która poprzez kontrolowane tworzenie mikrouszkodzeń na skórze za pomocą światła laserowego, pobudza naturalny proces ich odnowy. Efektem jest bardziej jędrna i gęstsza skóra brzucha po ciąży.
Endermologia LPG
Kolejnym zalecanym zabiegiem na brzuch po ciąży jest Endermologia LPG. Metoda ta umożliwia ujędrnienie skóry oraz redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu. Dzięki działaniu urządzenia, które składa się z dwóch niezależnie pracujących rolek masujących działających pod podciśnieniem, skóra staje się bardziej napięta i wygładzona, a tkanka tłuszczowa ulega zmniejszeniu.
Liposukcja brzucha
Jeśli chodzi o bardziej inwazyjne metody poprawy kondycji skóry, warto rozważyć liposukcję. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonej części ciała. Liposukcja może być skutecznym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą szybko i skutecznie pozbyć się nadmiaru tłuszczu z okolic brzucha po ciąży. Jego efektem jest widoczne wymodelowanie obszaru brzucha i zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej.
Abdominoplastyka
Jeśli natomiast problemem po ciąży staje się obwisły brzuch, warto zdecydować się na mini-abdominoplastykę lub pełną abdominoplastykę, a więc zabiegi chirurgiczne w ramach których usuwa się nadmiar skóry, a czasami także tkanki tłuszczowej z dolnej partii brzucha. Dzięki temu brzuch staje się płaski i bardziej napięty.
Zabiegi na brzuch po ciąży – gdzie najlepiej wykonać?
W czasie ciąży i porodu, ale także bezpośrednio po nich, ciało kobiety przechodzi wiele zmian, stąd też wymaga specjalnego traktowania i odpowiedniej troski. Decydując się na poprawę swojego wyglądu i ingerencję w obszarze brzucha, każda mama powinna zadbać przede wszystkim o oddanie się w odpowiednie ręce i wybór najlepszego miejsca, w którym otrzyma fachową pomoc. Klinika chirurgii plastycznej dr Szczyt w Warszawie kieruje specjalną ofertę do kobiet, które pragną poprawić wygląd swojego brzucha po ciąży. Oferuje cały szereg specjalistycznych zabiegów, dzięki którym skóra na brzuchu stanie się jędrna, napięta i wygładzona. To także zabiegi mające na celu redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry, a także pozbycie się cellulitu i blizn.
Powrót do formy sprzed ciąży jest procesem, który wymaga czasu i cierpliwości. Nie ma jednoznacznej recepty, która zadziała w przypadku każdej kobiety, ponieważ każde ciało jest inne. Ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie, zarówno podczas jak i po ciąży. Ponadto jako pierwsze powinno stać dobro i zdrowie dziecka oraz jego matki, dlatego do wszelkich kwestii dotyczących wyglądu należy podchodzić racjonalnie, a swoje decyzje konsultować ze specjalistą.
Źródło: Inf. prasowa