Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Artykuł partnera

Częste bóle głowy – czy można znaleźć rozwiązanie? Jak radzić sobie z bólem?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 sierpnia 2024 23:38

Częste bóle głowy – czy można znaleźć rozwiązanie? Jak radzić sobie z bólem? - Obrazek nagłówka
Fot. Pexels
Częste bóle głowy można podzielić na dwie główne kategorie – pierwotne i wtórne. Pierwotne bóle głowy to takie, których przyczyny nie można jednoznacznie określić, podczas gdy wtórne są objawem innej choroby lub schorzenia.

Pierwotne bóle głowy

Jednym z częstszych rodzajów pierwotnych bólów głowy jest ból napięciowy. Zwykle jest wynikiem nadmiernego stresu i przewlekłego zmęczenia, ale też niewłaściwej postawy ciała lub nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Charakteryzuje się tym, że dolegliwości są odczuwane po obu stronach, a cierpiące osoby opisują ból jako uciskający i promieniujący do skroni, potylicy lub czoła. W przeciwieństwie do migreny częsty ból głowy typu napięciowego nie wywołuje nudności, światłowstrętu ani innych dolegliwości.

Wspomniana migrena to także rodzaj pierwotnego bólu głowy, który jest silny, pulsujący i zwykle zlokalizowany po jednej stronie głowy. Towarzyszą mu często takie objawy, jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Przed nastąpieniem ataku mogą występować zaburzenia wzrokowe, określane jako „aura”. Warto pamiętać, że migrena często ma charakter nawracający.

Klasterowy ból głowy jest rzadszą, ale niezwykle dokuczliwą odmianą bólu pierwotnego. Wyróżnia się jednostronnym, ostrym, przeszywającym bólem, któremu towarzyszą:

  • łzawienie oka,

  • zaczerwienienie twarzy,

  • przekrwienie spojówek,

  • opadnięcie powieki po tej samej stronie.

Ataki bólowe pojawiają się cyklicznie, w regularnych odstępach czasu.

Bóle głowy wtórne

Wtórne bóle głowy mogą być wywoływane m.in. przez: infekcje (np. grypę, zapalenie zatok), choroby naczyniowe (np. nadciśnienie tętnicze), urazy głowy, choroby kręgosłupa (np. dyskopatię), zaburzenia psychiczne (np. stres, depresję) czy guzy mózgu. W zależności od przyczyny, dolegliwości mogą mieć różnorodny charakter i nasilenie.

Leczenie częstego bólu głowy

Identyfikacja przyczyn częstych bólów głowy jest istotna dla właściwego leczenia, ponieważ mogą one wynikać z czynników zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych. Dlatego też terapia obejmuje leczenie objawowe i przyczynowe.

W przypadku bólów głowy o charakterze pierwotnym, takich jak ból napięciowy, doraźnie stosuje się zwykle leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Sprawdzają się szczególnie te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które zawierają np. ketoprofen. Przed zażyciem leku zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza z przeciwwskazaniami do stosowania danego leku, aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych.

W przypadku bólów głowy o charakterze wtórnym najistotniejsze jest leczenie choroby podstawowej, która jest źródłem dolegliwości i w tym przypadku o terapii zawsze decyduje lekarz.

W obu przypadkach niezwykle ważne jest wdrożenie profilaktyki, która może pomóc zapobiegać nawrotom dolegliwości. Wskazane są zwłaszcza:

  • redukcja stresu przez techniki relaksacyjne,

  • poprawa jakości snu,

  • regularna aktywność fizyczna,

  • właściwa dieta i nawodnienie organizmu.

Poprzez zrozumienie różnych rodzajów bólów głowy, identyfikację ich źródeł oraz wdrożenie kompleksowego planu terapeutycznego można znacząco poprawić jakość życia osób cierpiących na te dolegliwości.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1343864699
Międzynarodowy Dzień Urody

Aloesowy zastrzyk nawilżenia

4 września 2024
ThinkstockPhotos-618530944
12 sierpnia 2024
ThinkstockPhotos-504180648

Hałas może zabić

10 lipca 2024
adobestock_606769173
3 czerwca 2024
zabieginazmarszczki
Artykuł sponsorowany

Zmarszczki - jak je zniwelować i im zapobiegać?

17 maja 2024
iStock-1361760808
11 stycznia 2024