Ciąża. Dziewięć wyjątkowych miesięcy. Marzeń, oczekiwań, wątpliwości. Pieczołowitych przygotowań na przyjęcie nowego członka rodziny. Warto, by przyszła mama przeznaczyła ten czas także na wsłuchanie się w swoje potrzeby i poświeciła sobie równie dużo uwagi, co mającemu się narodzić maleństwu.
O dobroczynnym wpływie jogi na ciężarną mówiło się już wcześniej, ale naprawdę głośno zrobiło się o niej kilka miesięcy temu, gdy wyszło na jaw, że księżna Kate przygotowuje się do porodu, właśnie ćwicząc jogę. Martyna Rapp jest trenerką jogi, wykłada też w szkole Reebok University Polska (www.reebokuniversity.pl) a obecnie ćwiczy z Anną Muchą, która spodziewa się drugiego dziecka.
„Kobiety w ciąży powinny cieszyć się każdą chwilą – mówi Rapp, wiadomo jednak, że w stanie jakim się znajdują ich emocje i stan fizyczny mogą się zmieniać na skutek podwyższonego poziomu hormonów. Dobrym sposobem na to, by zachować szczęście i radość są ćwiczenia fizyczne. Sama jestem mamą dwójki dzieci. Ćwiczyłam przed ciążą, w trakcie oraz zaraz po urodzeniu”.
[caption id="attachment_27327" align="alignnone" width="620"] Anna Mucha i Martyna Rapp. Fot. materiały Reebok[/caption]“Pozycje jogi – dodaje trenerka – pomagają zwalczać różne dolegliwości związane z przebiegiem ciąży – zwłaszcza bóle placów i kręgosłupa. Joga reguluje ciśnienie krwi. Poprawia krążenie co zapobiega powstawaniu obrzęków, żylaków, chroni przed wzdęciami i zgagą. Pomaga utrzymywać prawidłową masę ciężarnej. Uelastycznia ciało i skórę. Dotlenia organizm mamy i dziecka. Daje poczucie stabilności i świadomości własnego ciała oraz pewność siebie”. Trenerka Anny Muchy zwraca też uwagę, że joga redukuje lęki związane z porodem: „Regularne treningi z jogi rozciągają, wzmacniają i relaksują. Sprawność fizyczna w czasie ciąży pomoże przyszłej mamie szybko wrócić do formy po urodzeniu “ – podkreśla Martyna Rapp.
Ciąża to również okres wymagający specjalnej pielęgnacji skóry, który potrafi kobietom sprawić też niemiłe niespodzianki. – „Zmiany zachodzące w skórze kobiety ciężarnej uzależnione są od wielu czynników, przede wszystkim genetycznych i hormonalnych – zwraca uwagę dr nauk biologicznych Monika Pasikowska, ekspert naukowy marki Pharmaceris. To one w dużym stopniu determinują jak szybko skóra wróci do formy po porodzie. Wielu z tych zmian nie można przewidzieć. U jednych kobiet silnie rozciągnięta skóra w czasie ciąży, po urodzeniu dziecka szybko wróci do dobrej kondycji i odzyska dawną elastyczność . U innych będzie odwrotnie: zostaną trudne do zlikwidowania nierówności, rozstępy i wiotkość skóry. Jedno wiadomo na pewno: im lepiej przygotujemy skórę do zmian zachodzących w ciąży i okresie karmienia, tym dłużej będziemy się cieszyć jej pięknem i dobrą kondycją”.
Marka Pharmaceris ma całą gamę produktów dla przyszłych mam, wśród nich między innymi: krem Foliacti zapobiega rozstępom, których tak boją się przyszłe mamy. Krem z kwasem foliowym wspomaga regenerację struktury skóry osłabionej rozciągnięciem. Krem szybko się wchłania i nie pozostawia plam.
Bustfirm to preparat o specjalnej formule dostosowanej do wymagań skóry kobiety w ciąży (od 4 miesiąca) oraz w okresie karmienia piersią i po jego zakończeniu. Zawartość sprawdzonych substancji łagodzących zmniejsza uczucie nadmiernie napiętej skóry biustu, a także koi podrażnienia powstałe podczas karmienia. Skóra odzyskuje przyjemną miękkość i gładkość.
Salony kosmetyczne proponują coraz więcej zabiegów dla przyszłych mam. W ofercie warszawskiej Cece Beauty Clinic jest specjalny program „Piękna w ciąży”. Korzystały z niego m.in. Dorota Gardias i Katarzyna Cichopek. Na program „Piękna w ciąży” składają się zarówno tradycyjne zabiegi pielęgnacyjno-upiększające, jak i te wysoce specjalistyczne. Są to: peeling całego ciała, maska - zielona glinka i masaż relaksujący, bądź ujędrniający całego ciała.
Ciąża to także wyzwanie dla włosów kobiety. Zwłaszcza po porodzie panie skarżą się na nadmierne wypadanie włosów. Naukowcy z Laboratoriów Dermatologicznych Ducray przeprowadzili cykl badań, aby znaleźć kompletne i skuteczne rozwiązanie problemu okresowego wypadania włosów. Tak powstał preparat Creastim - zatrzymujący wypadanie i pobudzający wzrost nowych włosów. Włosy stają się mocniejsze, odzyskują gęstość, siłę i witalność.
Nowoczesna przyszła mama nie rezygnuje nawet z dalekich podróży. Škoda radzi jak zapinać pasy bezpieczeństwa, mimo iż przepisy pozwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów. Pas powinien być poprowadzony jak najbliżej ciała, pod brzuchem, przez miednicę i biodra. Po zapięciu pasa dociągamy go tak, aby nie było żadnego luzu.
Fotel samochodowy trzeba tak ustawić, żeby plecy przylegały do oparcia a ramiona były wyprostowane. Jeśli to przyszła mama prowadzi samochód, fotel powinien być tak ustawiony, żeby mogła bezpiecznie operować pedałami, ale żeby brzuch nie dotykał kierownicy.
„Dobrym pomysłem jest, aby w samochodzie zostawić zestaw podróżny, który pomoże wezwać pomoc, czy przetrwać trudne chwile np. awarię samochodu. W takim zestawie może się znaleźć woda, ładowarka samochodowa albo zapasowy telefon z naładowaną baterią oraz energetyczne jedzenie” – komentuje Radosław Jaskulski ze Szkoły Auto ŠKODA.