Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Jak chronić stopy przed grzybicą?

MedExpress Team

Magdalena Biegańska

Opublikowano 22 czerwca 2023 09:00

Jak chronić stopy przed grzybicą? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Szacuje się, że co piąty Polak cierpi na grzybicę stóp. Tej powszechnej infekcji, która dotyczy także paznokci można zapobiegać we własnym zakresie. Warto sprawdzić jak unikać ryzyka zakażenia i jak poradzić sobie z nim samodzielnie na wczesnym etapie.

Jedynie codzienna pielęgnacja stóp jest tak naprawdę gwarantem ich zdrowia i komfortu chodzenia. Jednak często w zimowych miesiącach ukryte w przysłowiowych grubych skarpetach i butach poddane są zasadzie „co z oczu, to z serca”. O konieczności starannej pielęgnacji tej części ciała większość przypomina sobie dopiero wraz z nadejściem wiosny. Wtedy gdy wydobyte na światło dzienne nie spełniają estetycznych wymogów, straszą zgrubieniami i pęknięciami, szarym lub żółtym odcieniem wysuszonej skóry głośno wzywają do pilnego działania. Nierzadko okazuje się, że nieładne zmiany wywoła grzybica. Niektóre z tych przypadłości wymagają wizyty u specjalisty: podologa lub dermatologa. Na szczęście w większości przypadków wielu problemom można zaradzić samemu.

Jednym z powodów wymagającym skrupulatnej pielęgnacji jest profilaktyka grzybicy stóp i paznokci. Ostatnio to prawdziwa zmora współczesnego człowieka. Aby zdiagnozować skalę problemu, przeprowadzono największe ogólnoeuropejskie badanie schorzeń stóp, w którym uczestniczyło 20 krajów, w tym Polska. Dermatolodzy przebadali blisko 40 tysięcy pacjentów w naszym kraju, kobiet i mężczyzn. Okazało się, że najczęstszym schorzeniem jest właśnie grzybica stóp, z którą zmaga się około 30 % Polaków oraz grzybica paznokci, na którą cierpi co piąty mieszkaniec naszego kraju. Można się nią zarazić szybko i dosłownie wszędzie: chodząc boso na basenie, po wykładzinach np. w hotelu, po piasku i trawniku, ale także korzystając ze wspólnych przedmiotów pielęgnacyjnych i ręczników oraz przez dotyk skóry zakażonej już osoby. Stopy są szczególnie narażone na jej rozwój, ponieważ grzybica uwielbia ciepło, wilgoć i ciemność a my często mimowolnie sami stwarzamy dla niej idealne warunki. Zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy osób z obniżoną odpornością, stosujących terapię antybiotykami i sterydami, podczas chemioterapii oraz diabetyków.

Dane statystyczne mówią o tym, że najczęściej chorują osoby pomiędzy 20 a 60 rokiem życia. Częściej grzybice dotykają osób starszych, ze względu na gorszy stan zdrowia. Ale nie znaczy to, że omijają osoby młode. Uprawianie sportu, zwiększona potliwość, uciskające, niewygodne buty oraz syntetyczne skarpetki sprzyjają chorobie. Także problemy hormonalne, niedoczynność tarczycy, cukrzyca i otyłość, zakażenie wirusem HIV wzmagają podatność na zakażenie. Brak regularnej pielęgnacji i odpowiedniej higieny to kolejne sprzyjające okoliczności. Grzybicę wywołują dermatofity, pleśniowce lub drożdżaki.Jeśli chodzi o stopy, to mykozy są często sprzężone i dotyczą jednocześnie skóry i paznokci. Grzyby z łatwością zasiedlają martwe i zrogowaciałe warstwy skórne, tworzą w nich suche, złuszczające, przewlekłe zmiany, zmieniające się z czasem w wyraźny stan zapalny. Mechaniczne uszkodzenia naskórka lub płytek paznokci, nawet drobne, szorstka sucha skóra z nadmiernym rogowaceniem, uczucie swędzenia to wrota do zakażenia.

Dbanie o urodę i zdrowie stóp wymaga systematyczności. Ten niewielki wysiłek w stosunku do zachowania dobrej kondycji skóry i paznokci popłaca w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Stopy zaniedbane zawsze będą powodem do kompleksów, które będziemy starali się ukryć. Wiosna jest dobrym pretekstem, by rozpocząć regularną pielęgnację, która jednocześnie będzie skuteczna profilaktyką zakażeń, które wpływają na wygląd stóp i paznokci. Najlepiej do letniej odsłony przygotować je już teraz w domowym zaciszu. Zwłaszcza że, by ostatecznie rozprawić się z przesuszoną lub popękana skórą, zrogowaciałymi piętami, nadpotliwością lub ewentualną infekcją potrzeba trochę czasu. Jedynym koniecznym warunkiem jest dobór odpowiednich dermokosmetyków zapewniających kompleksową pielęgnację, ale też ochronę. W preparatach do stóp należy szukać właściwych składników aktywnych, które skutecznie wpłyną na ich stan. Najważniejszymi z nich są 15% mocznik, który działa silnie nawilżająco, zmiękczająco, przeciwświądowo, odkażająco i keratolitycznie ( rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka) oraz antyproliferacyjnie, czyli hamująco na rozmnażania się i rozwój czynników patogennych, w tym grzybów i drożdży. Wspomaga leczenie modzeli i nagniotków oraz pękającej skóry pięt. Do tego warto zwrócić uwagę na glikol propylenowy, który jest hydrofilową substancją nawilżającą. Posiada zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, przez co pełni rolę promotora przenikania, ułatwiając transport składników aktywnych kosmetyku w głąb naskórka. Z kolei inny ważny składnik to kwas mlekowy, który zapobiega zasiedlaniu się i rozwojowi grzybów patogennych, zmniejszając ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczych. Substancje stosowane w dermokosmetykach do pielęgnacji stóp takie jak witamina E, olej słonecznikowy, gliceryna, wosk pszczeli mają właściwości nawilżające, łagodzące, odżywcze i delikatnie natłuszczające. Przydatny okazuje się kompleks o działaniu przeciwgrzybiczym.

Wiosenny program pielęgnacji stóp warto zacząć od pozbycia się zgrubiałego naskórka, odcisków i modzeli oraz starannego skrócenia paznokci. Także od oceny stanu skóry i sprawdzenia czy nie pojawiły się infekcje czy zakażenia grzybicze między palcami. Następnie, by skutecznie kontynuować program regeneracyjno - ochronny we własnym zakresie warto poszukać w aptece całej linii pielęgnacyjnej dostosowanej do stanu stóp. W doborze najlepiej kierować się radą farmaceuty. Przede wszystkim warto wybierać preparaty zmniejszający potliwość i ryzyko infekcji grzybiczych oraz kojące żele do kąpieli. Warto podkreślić, że kosmetyki apteczne zapobiegające i zwalczające zakażenia na ogół są zarejestrowane jako wyroby medyczne. Oczekując skuteczności należy decydować się na takie właśnie preparaty. To produkty o wysokiej jakości składników aktywnych. Dermokosmetyki mogą być stosowane w profilaktycznej pielęgnacji lub jako kosmetyki wspomagające leczenie zdiagnozowanej grzybicy stóp. Wiele preparatów aptecznych zapobiegających zakażeniu grzybicą może być używane przez najmłodszych, którzy podczas sportowych zajęć szkolnych są szczególnie narażeni na zakażenia.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także