Atopowe zapalenie skóry – co może nasilać dolegliwości?
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że małe czynniki mogą nasilać objawy chorobowe. Osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry powinny zwracać uwagę nawet na odzież jaką noszą. Przede wszystkim należy wybierać materiały, które są bardzo delikatne dla skóry i co ciekawe nie zawsze te naturalne sprawdzają się najlepiej. Należy wiedzieć, że wełna działa drażniąco na skórę i powoduje nasilanie się objawów. Oczywiście niezalecane są też tworzywa sztuczne typu poliester. Warto natomiast wybierać odzież bawełnianą, która pozwala skórze oddychać, a do tego jeszcze poprawia jej kondycję. Jest przewiewna i delikatna, przy czym pamiętajcie, aby wybierać odzież certyfikowaną Oeko Tex. Właśnie ów certyfikat jest potwierdzeniem, że ubranie jest nie tylko najwyższej jakości, ale też na żadnym etapie produkcji nie dodawano do niego substancji chemicznych. Zalecana jest także odzież lniana.
Styl życia ma wpływ na kondycję skóry atopowej
Nie można także zapomnieć, że styl życia wpływa na kondycję skóry. Jaki więc prowadzić? Zdrowy, ale co tak naprawdę kryje się pod tą odpowiedzią? Przede wszystkim należy postawić na zdrową dietę, która oparta jest w dużej ilości na świeżych warzywach. Dania trzeba przygotowywać na parze bądź wybierać delikatne grillowanie. Przetworzone jedzenie jest całkiem zabronione. A więc szkodliwy jest nawet okazjonalnie spożywany kebab, podobnie zresztą jak alkohol. O tym, że papierosy czy e-papierosy są szkodliwe chyba nie musimy przypominać. Musimy jeszcze wspomnieć o stresie, który także ma destrukcyjne działanie na cały organizm. Choć jak wiadomo całkowite wyeliminowanie go z życia nie jest możliwe, to jednak trzeba podjąć działanie, by zmniejszyć jego negatywne skutki. Najlepiej w tym przypadku postawić na ruch. Aktywność fizyczna rzeczywiście zapobiega wielu negatywnym skutkom stresu. Możecie ćwiczyć na siłowni, ale i uprawiać pilates czy nawet spacerować.
Jak pielęgnować skórę z atopią?
Skóra z atopią wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie oznacza to, że trzeba stosować wiele kosmetyków. Na pewno warto sięgnąć po dermokosmetyki, które mają skład specjalnie opracowany pod kątem skóry atopowej. Znajdziemy w nich choćby mocznik czy prowitaminę B5. Doskonałe działanie wykazuje także pantenol oraz skwalan. Wszystkie te składniki wykazują działanie przeciwzapalne, ale też regulują wydzielanie sebum i poprawiają ogólną kondycję skóry. Warto jeszcze sięgnąć po produkty z alantoiną czy olejkiem z kiełków pszenicy. A jeżeli odczuwacie naprawdę intensywne pieczenie skóry i ściąganie, to postawcie na żele z dodatkiem z ogórecznika czy oleju z wiesiołka. Do nawilżania skóry polecamy kremy z dodatkiem masła shea, ale i kwasu hialuronowego, który nie tylko wnika w głębokie warstwy skóry, ale też tworzy na skórze film ochronny. Aby złagodzić objawy można stosować kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem żelu aloesowego. Możecie także wycisnąć świeży żel z rośliny i dodać go do wody. Kąpiel nie powinna być dłuższa niż 10 minut. Z kolei woda nie powinna być cieplejsza niż 35 stopni Celsjusza.