Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jak działa i czym jest deficyt kaloryczny?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 stycznia 2024 11:59

Jak działa i czym jest deficyt kaloryczny? - Obrazek nagłówka
Bez wprowadzenia deficytu kalorycznego obniżenie masy ciała nie jest możliwe. Aby tkanka tłuszczowa uległa redukcji, organizm musi otrzymywać nieco mniejszą ilość kalorii niż rzeczywiste zapotrzebowanie. Niezależnie od rodzaju diety, obniżona wartość energetyczna posiłków decyduje o sukcesie. Oto nasze wskazówki, które ułatwią Ci ustalenie odpowiedniego deficytu kalorycznego.

Co to jest deficyt kaloryczny?

Deficyt kaloryczny oznacza dostarczanie organizmowi mniejszej ilość kalorii niż jego rzeczywiste zapotrzebowanie. Jest niezbędny, aby zapas tkanki tłuszczowej był spalany. Ujemny bilans kaloryczny nie oznacza głodzenia się. Gdy określi się go na właściwym poziomie, odchudzanie jest stopniowe, ale systematyczne.

Aby obliczyć deficyt kaloryczny, kalkulator będzie potrzebny. Można to zrobić za pomocą odpowiedniego wzoru, ale znacznie prościej skorzystać ze specjalnego kalkulatora online.

Deficyt kaloryczny – co to znaczy, już wiesz, więc pora na kolejny krok. Zaraz dowiesz się, jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, gdy chcesz stracić na wadze.

Jak obliczyć deficyt kaloryczny?

Przed określeniem deficytu kalorycznego warto dowiedzieć się, czym jest zapotrzebowanie kaloryczne. Gdy kalkulator kalorii online nie jest dostępny, wówczas swoje przeliczenia musisz zacząć właśnie od niego.

Aby sprawdzić zapotrzebowanie kaloryczne, kalkulator online nie jest niezbędny. Zaczynamy od obliczenia podstawowej przemiany materii (PPM). Istnieją dwa różne wzory dla kobiet oraz mężczyzn.

Wzór na podstawową przemianę materii dla kobiet:

[9,99 x masa ciała w kg] + [6,25 x wzrost w cm] – [4,92 x wiek w latach] – 161

Wzór na podstawową przemianę materii dla mężczyzn:

[9,99 x masa ciała w kg] + [6,25 x wzrost w cm] – [4,92 x wiek w latach] + 5

Teraz PPM pomnóż przez współczynnik odpowiadający Twojemu poziomowi aktywności:

● 1,2 – siedzący tryb życia

● 1,3-1,4 – mała aktywność fizyczna (praca siedząca, 1-2 treningi w tygodniu)

● 1,5-1,6 – średnia aktywność fizyczna (praca siedząca, 3-4 treningi w tygodniu)

● 1,7-1,8 – wysoka aktywność fizyczna (praca fizyczna, 3-4 treningi w tygodniu)

● 1,9-2,2 – maksymalna aktywność fizyczna (wyczynowe uprawianie sportu, intensywne treningi).

Teraz wiesz, ile kalorii potrzebujesz, aby utrzymać obecną masę ciała. Odejmij maksymalnie 500 kcal, aby uzyskać deficyt kaloryczny. Ilość odejmowanych kalorii zależy od różnych czynników. Warto wiedzieć, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, ale zaoszczędzisz czas, gdy skorzystasz po prostu z https://centrumrespo.pl/kalkulator-kalorii/. Kalkulator kalorii przeliczy wszystko za Ciebie.

Dieta w deficycie

Obliczanie zapotrzebowania i deficytu kalorycznego może przysparzać trudności niedoświadczonym osobom, dlatego dobrym rozwiązaniem jest dieta online. To dietetyk ustala jej zasady i obniża kaloryczność posiłków w zdrowy sposób. Profesjonalnie opracowana, spersonalizowana dieta online nie tylko zapewnia bezpieczną utratę kilogramów, ale też czerpanie przyjemności z jedzenia. W jadłospisie zostaną uwzględnione Twoje preferencje smakowe. Dzięki temu odchudzanie staje się dużo przyjemniejsze. Indywidualny plan diety sprzyja również wprowadzeniu zdrowych nawyków na stałe.

Chociaż dietetyk opracuje dla Ciebie jadłospis, za jego przestrzeganie odpowiadasz wyłącznie Ty. Nie musisz sztywno trzymać się planu – istnieje możliwość zamiany dań. Pamiętaj jednak, aby liczyć kalorie i zachowywać deficyt kaloryczny.

Aktywność fizyczna w deficycie

Jak już wiesz, ujemny bilans kaloryczny jest niezbędny do redukcji masy ciała. Czy jest potrzebny również, gdy podejmujesz aktywność fizyczną? Odpowiedź jest jedna: jest niezbędny. Różnica polega na tym, że im intensywniej ćwiczysz, tym większe staje się zapotrzebowanie energetyczne organizmu, dlatego obliczenia deficytu będą inne niż w przypadku siedzącego trybu życia.

Sprawdź, jaki jest Twój prawidłowy bilans kaloryczny – kalkulator ułatwi Ci zadanie. Przestrzeganie diety, a przede wszystkim dziennego limitu kalorii, pozwoli Ci skutecznie schudnąć. Gdy trzymasz się wyznaczonego deficytu, efekty będą coraz bardziej widoczne. Jeżeli wejdziesz w dodatni bilans kaloryczny, niestety zaczniesz przybierać na wadze.

Tematy

odchudzanie / dieta

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-872065914
1 października 2024
iStock-961888448
5 września 2024
iStock-1138747364
20 sierpnia 2024
iStock-1209670495__
13 sierpnia 2024
1w
20 listopada 2023