Dobry moment na wizytę
W przypadku wizyty, podczas której nie będą wykonywane żadne badania, nie ma potrzeby dokładnego analizowania kalendarza. Jeśli lekarz będzie przeprowadzał badanie ginekologiczne czy pobierał cytologię, to pamiętaj, aby w planowaniu terminu wizyty uwzględnić moment krwawienia miesiączkowego. Na wizytę najlepiej zgłosić się kilka dni po ustaniu krwawienia. Zalecanym momentem jest 10.–20. dzień cyklu miesięcznego. Dogodne terminy konsultacji ginekologicznych zapewniają placówki Grupy Lux Med. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/konsultacje-lekarskie/ginekolog.
Odpowiedni strój
Przygotowanie do wizyty u ginekologa obejmuje odpowiednie ubranie. Najlepszym wyborem będzie strój dwuczęściowy. Najwygodniejsza okaże się luźna spódnica, którą wystarczy unieść po zdjęciu jedynie majek i rajstop. W ten sposób będziesz się czuła bardziej komfortowo. Mimo że w gabinecie ginekologicznym miejsce wykonywania badania zasłonięte jest kotarami lub odbywa się w osobnym pomieszczeniu, to epatowanie odsłoniętą dolną częścią ciała nie jest niczym przyjemnym.
Zabierz ze sobą dokumenty
Pamiętaj, aby na wizytę u ginekologa zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną – wyniki dotychczasowych badań, karty leczenia szpitalnego itd. Jest to szczególnie ważne w przypadku terapii chorób przewlekłych i ciąży, które wymagają stałej kontroli. Warto, abyś zabrała ze sobą też notes, w którym wypiszesz stosowane leki, doświadczane dolegliwości oraz pytania, jakie chciałabyś zadać lekarzowi.
Przygotuj informacje
Podczas wizyty ginekolog z pewnością zapyta Cię o cykl miesiączkowy, w tym m.in. o:
- datę ostatniego krwawienia,
- czas trwania ostatniej miesiączki,
- intensywność krwawienia,
- występujące objawy,
- regularność miesiączki.
Higiena osobista
Część kobiet wraz ze zbliżającym się terminem wizyty u ginekologa podejmuje wzmożoną higienę osobistą. Nie jest to wskazane, może bowiem doprowadzić do nadmiernego usuwania dobroczynnych bakterii tworzących mikroflorę pochwy. W dniu wizyty wystarczy umyć się jak zwykle ciepłą wodą i mydłem oraz wytrzeć się czystym ręcznikiem. Nie zaleca się stosowania specjalnych płynów, dezodorantów czy innych środków do higieny intymnej.
Z czego zrezygnować przed wizytą?
Zaleca się, aby na 2–3 dni przed konsultacją ginekologiczną powstrzymać się od kontaktów płciowych. W tym czasie niewskazane jest przeprowadzenie irygacji pochwy czy aplikowanie globulek dopochwowych.
Czym depilować miejsca intymne?
Kwestia depilacji miejsc intymnych jest w pełni indywidualna. To, czy zdecydujesz się na nią, zależy wyłącznie od Ciebie i tego, jak czujesz się bardziej komfortowo. Dla ginekologa nie ma żadnego znaczenia, czy pacjentka ma włosy łonowe czy nie.