Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Artykuł sponsorowany

Jak wspomóc regenerację gardła po ciężkim dniu?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 lipca 2024 00:04

Jak wspomóc regenerację gardła po ciężkim dniu? - Obrazek nagłówka
Źródło: Adobe Stock
Nadwyrężenie gardła to problem, który dotyka bardzo wielu osób — szczególnie tych, którzy na co dzień bardzo dużo mówią, lub są zmuszone przez dłuższy czas mówić głośno. Jak sobie z nim radzić? Wyjaśniamy.

Nadwyrężenie gardła — przyczyny

Nadwyrężenie gardła to częsta przypadłość wśród osób, które na co dzień pracują głosem, np. sprzedawców, piosenkarzy, aktorów czy nauczycieli. Długotrwałe mówienie podczas spotkań czy wykładów sprzyja nadmiernemu zmęczeniu strun głosowych. Problem ten nierzadko dotyczy również fanów koncertów i imprez, gdzie często towarzyszy głośny śpiew w rytm muzyki.

Nadwyrężenie gardła — objawy

Nadwyrężone gardło można rozpoznać m.in. po:

  • bólu gardła podczas mówienia lub w spoczynku;
  • drapaniu w gardle;
  • chrypce;
  • osłabieniu głosu, problemach ze śpiewem;
  • potrzebie częstego „pochrząkiwania”, oczyszczania gardła;
  • uczuciu ciasności i napięcia strun głosowych w gardle;
  • zmianie zabarwienia głosu, często na niższy niż zazwyczaj[1].

Warto jednak pamiętać, że powyższe objawy mogą być również pierwszymi sygnałami rozwijającej infekcji lub innych, potencjalnie poważniejszych problemów z górnymi drogami oddechowymi. Jeśli więc mimo początkowych prób leczenia w domu symptomy te utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak zregenerować gardło po ciężkim dniu?

Istnieje kilka sposobów na regenerację gardła, z czego najważniejszy jest odpoczynek i relaks. Pomóc może również picie herbaty z miodem, naparów ziołowych lub stosowanie dostępnych bez recepty preparatów na gardło. Nie można również zapominać o odpowiednim nawodnieniu.

Dlaczego ważne jest, aby pozwolić gardłu całkowicie wyzdrowieć po przeciążeniu? Przede wszystkim dalsze forsowanie głosu, gdy struny głosowe są już nadwyrężone, niesie ze sobą ryzyko pogłębiania się dolegliwości. Istnieje również ryzyko, że w takim wypadku problem będzie nawracał lub stanie się przewlekły.

Odpocznij od mówienia

Odpoczynek od używania głosu to jedna z najlepszych metod na regenerację strun głosowych po intensywnym dniu. Może to być wymagające, ale staraj się powstrzymać od głośnego mówienia i krzyku do czasu ustąpienia objawów. Twoje gardło na pewno ci za to podziękuje.

Pij dużo wody

Picie odpowiedniej ilości wody pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie błon śluzowych gardła. A wilgotne śluzówki są mniej narażone na wysychanie i mikrouszkodzenia, które sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych. Przyjmuje się, że dorosła osoba powinna wypijać minimum 2 litry wody dziennie, a najlepiej od 11 do 15 filiżanek wody (2,7-3,7 litra) na dobę[2].

Używaj produktów nawilżających do gardła

Obecnie na rynku można znaleźć wiele preparatów (m.in. tabletek, spray’ów, pastylek do ssania) nawilżających gardło. Mogą one zawierać różne składniki, w tym ekstrakty ziołowe (np. z porostu islandzkiego), mentol, glicerynę czy srebro koloidalne.

Niektóre z nich mają w składzie substancje, które tworzą w obrębie gardła ochronną powłokę. Takim preparatem jest Cevitt Gardło w postaci pastylek do ssania. Jego formuła, składająca się z takich składników, jak hialuronian sodu, ksantan oraz karbomer, pozwala na wiązanie wody na powierzchni błon śluzowych, zapobiegając nadmiernemu wysuszeniu gardła i podrażnieniom oraz tworząc ochronną powłokę.

Oddychaj nosem

W trakcie oddychania nosem powietrze, które dostaje się do dróg oddechowych, jest oczyszczane, ogrzewane i nawilżane[3]. Warto więc dbać o to, aby przy nadwyrężonym gardle unikać oddychania ustami. Zanieczyszczone i zimne powietrze może nasilić dolegliwości i sprzyja podrażnieniom.

Pij siemię lniane

Siemię lniane ma mnóstwo korzystnych właściwości — dzięki swojej galaretowatej konsystencji tworzy w obrębie gardła ochronną warstwę, a także ma właściwości nawilżające i ściągające[4].

Jak zrobić domowy napar z siemienia? Wystarczy 1-2 łyżki siemienia ugotować w szklance wody aż do zgęstnienia. Smak można poprawić, dodając do gotowego kleiku miodu lub soku malinowego.

Stosuj herbatkę z miodem

Miód może pomóc utrzymać odpowiednie nawilżenie gardła, a także złagodzi podrażnienia[5]. Warto go dodawać np. do ulubionej herbaty czy jeść razem z jogurtem naturalnym.

Zainwestuj w nawilżacz powietrza

Nawilżacz powietrza może wydawać się zbędną inwestycją. Warto się jednak zastanowić nad jego zakupem, jeśli na co dzień pracujesz głosem i problem nadwyrężonego gardła często u ciebie nawraca. Takie urządzenie pozwoli utrzymać wilgotność w pokoju w stałym, optymalnym zakresie. Niektóre z nich mają również oczyszczania powietrza z pyłów i innych zanieczyszczeń, które mogą sprzyjać rozwojowi podrażnień.

Regeneracja gardła po intensywnym dniu to podstawa, aby utrzymać jego dobrą kondycję przez cały czas!

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent Fairpharm Vertriebs Niemcy. Podmiot odpowiedzialny/Dystrybutor Alpen Pharma Polska.

Bibliografia:

  1. Muscle Tension Dysphonia | University of Michigan Health [na:] „Uofmhealth.org”, https://www.uofmhealth.org/conditions-treatments/ear-nose-throat/muscle-tension-dysphonia, 2023 r., dostęp 20 czerwca 2024 r.
  2. How much water do you need to stay healthy? [na:] „Mayo Clinic”, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256, 2022 r., dostęp 20 czerwca 2024 r.
  3. Benisek A., What to Know About Mouth Breathing [na:] „WebMD”, https://www.webmd.com/oral-health/mouth-breathing, 24 czerwca 2019 r., dostęp 20 czerwca 2024 r.
  4. Natural remedies to cure cough and cold [na:] „The Economic Times”, https://economictimes.indiatimes.com/news/india/natural-remedies-to-cure-cough-and-cold/essential-oils/slideshow/93951697.cms, 2 września 2022 r., dostęp 20 czerwca 2024 r.
  5. Whelan C., 13 Home Remedies for a Dry Cough [na:] „Healthline”, https://www.healthline.com/health/cold-flu/home-remedies-for-dry-cough#herbs-and-supplements, 23 września 2019 r., dostęp 20 czerwca 2024 r.

Podobne artykuły

dieta śródziemnomorska
17 czerwca 2024
wadawzroku
6 czerwca 2024
adobestock_606769173
3 czerwca 2024
Zapalenie jamy ustnej
Na zlecenie marki Chlorchinaldin

Zapalenie jamy ustnej u dzieci: co powinieneś wiedzieć jako rodzic?

24 maja 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

diety

Talerz Polaka

30 kwietnia 2024
iStock-872065914
16 lutego 2024
migrena-nauka
12 lutego 2024
iStock-930612854
6 listopada 2023