Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
„Smak Zdrowia”

Młodość masz we krwi

MedExpress Team

Barbara Mietkowska

Opublikowano 6 października 2018 11:43

Młodość masz we krwi - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Lifting wampirzy w ostatnich latach stał się przebojem gabinetów medycyny estetycznej. Jego demoniczna nazwa bardziej przyciąga niż odstrasza. Ale i ci, wśród których Dracula budzi grozę, deklarują, że chętnie zabieg wypróbują.

Od zarania dziejów krew jest symbolem życia i narodzin. I choć nikomu jeszcze nie udało się podrobić jej cudownych mocy, to dzięki nauce udało się wykorzystać jej niezwykłą siłę. Zarówno, by ratować zdrowie i życie, jak i w bardziej frywolnych okolicznościach: by doskonalić urodę i opóźniać efekty starzenia. Preparaty stworzone z własnej krwi pacjenta skutecznie odmładzają i są całkowicie bezpieczne.

Jak powstaje preparat

Nazwa „lifting wampirzy” dla niewtajemniczonych może być nieco myląca – to zabieg niechirurgiczny, a do jego wykonania używa się strzykawki, a nie skalpela. Być może określenie „lifting” wkradło się do nazewnictwa z powodu efektów. Skóra zyskuje bowiem na młodzieńczej witalności, staje się jasna, jędrna, wygładzona.

Wszystko dzięki osoczu bogatopłytkowemu, które pozyskuje się z krwi pacjenta. Tworzy się je w specjalnym urządzeniu, na kilka minut przed zabiegiem. Osocze bogatopłytkowe, które zawiera skoncentrowane czynniki wzrostu (w skrócie CGF): białka biorące udział w procesach regeneracji i naprawy skóry. Po pobraniu krwi z żyły, poddaje się ją procesowi rozdziału frakcji w kontrolowanej temperaturze i kontrolowanej prędkości wirowania. W ten sposób następuje optymalna separacja składników krwi na płytkowe skoncentrowane czynniki wzrostu i komórki macierzyste. Te ostatnie mają zdolność regeneracji uszkodzonej tkanki. To w tej chwili najbardziej innowacyjna metoda, jaką można zastosować w medycynie estetycznej. Wcześniej mezoterapię tego typu wykonywano po odwirowaniu krwi osoczem uboższym o komórki macierzyste.

Czy to boli?

Preparat podaje się metodą mezoterapii, zatem pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort w zależności od miejsca wykonywania zabiegu (mezoterapia to działający miejscowo niechirurgiczny zabieg medyczny polegający na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwych substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych). Aby całkowicie zniwelować niedogodności, lekarz aplikuje na skórę maść znieczulającą.

– To gwarantuje skuteczny efekt znieczulający – zapewnia dr Barbara Jerschina, ekspert medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej, Face&Body Clinique w ramach Grupy LUX MED. – Igła stosowana w zabiegu jest bardzo cienka, co ogranicza uczucie bólu. Oczywiście, podobnie jak przed innymi zabiegami medycyny estetycznej, konieczna jest konsultacja i zbadanie, czy nie ma przeciwwskazań. Zabieg rozpoczyna się od pobrania krwi. Należy go wykonywać wyłącznie w gabinetach lekarskich.

Na co można liczyć

Skoncentrowane płytkowe czynniki wzrostu pobudzają skórę do regeneracji. Obecne w nim komórki macierzyste mają niezwykle silny potencjał stymulacji i regeneracji skóry. Dr Jerschina podkreśla, że to zabieg idealny dla prawie wszystkich pacjentów, dla których z różnych względów niewskazane są inne preparaty. Ryzyko reakcji alergicznych jest wyeliminowane, bowiem uzyskany z własnej krwi pacjenta preparat jest obojętny biologicznie. Metoda przyczynia się do poprawy wyglądu skóry twarzy, niweluje kurze łapki wokół oczu, łagodzi fałdy nosowo-wargowe, poprawia napięcie i koloryt skóry. Doskonale działa na okolice znacznie trudniejsze do regeneracji, takie jak szyja, dekolt, dłonie. Przyspiesza także regenerację skóry po zabiegach medycyny estetycznej.

Na ostateczne efekty trzeba poczekać kilkanaście dni, aż nastąpi przebudowa elastyny i kolagenu.

Kiedy warto go stosować

Zabieg jest bardzo skuteczny jako profilaktyka starzenia się skóry i przyczynia się do poprawy jej kondycji. Warto go zastosować np. po powrocie z wakacji, gdy skóra jest bardzo sucha, zimą, gdy zmiany temperatur ją osłabiają lub wtedy gdy pojawią się pierwsze zmarszczki mimiczne. Lifting wampirzy jest także doskonałym uzupełnieniem zabiegów laserowych czy termoliftingu. Stosuje się go często w terapiach łączonych, mających na celu odmłodzenie skóry bez użycia skalpela. Jest również bardzo skuteczny jako zabieg zapobiegający wypadaniu włosów, w leczeniu różnego rodzaju łysienia oraz blizn pooperacyjnych. Od dawna jest też stosowany w ortopedii i stomatologii. Jest zabiegiem unisex, zaleca się go zarówno mężczyznom, jak i kobietom, nawet młodym. Przeciwwskazania do jego wykonania są ograniczone do chorób krwi, ciąży, laktacji i niektórych nowotworów.


Źródło: „Smak Zdrowia” 10/2018 (czasopismo dostępne w wybranych aptekach i placówkach medycznych)

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

iStock-669911398

Czy tatuaże są bezpieczne?

8 listopada 2024
Choroby weneryczne
Artykuł sponsorowany

Choroby weneryczne – czym są i jak je rozpoznać?

16 kwietnia 2024
migrena-nauka
12 lutego 2024
fitness
7 lutego 2024
tarczyca
29 stycznia 2024
jak-brak-snu-wplywa-na-twoje-serce-sprawdz-dlaczego-warto-sie-wysypiac
23 stycznia 2024
iStock-1165063882
MATERIAŁ PARTNERA

Dieta online: jak być w formie bez wychodzenia z domu

18 stycznia 2024