Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Modne nie zawsze znaczy zdrowe. Wybieraj okulary przeciwsłoneczne mądrze

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 sierpnia 2023 09:00

Modne nie zawsze znaczy zdrowe. Wybieraj okulary przeciwsłoneczne mądrze - Obrazek nagłówka
Okulary przeciwsłoneczne to zdecydowanie coś więcej niż tylko dodatek do letniej stylizacji. Od ich wyboru zależy bowiem nie tylko wygląd, ale i zdrowie naszych oczu. O czym należy więc pamiętać, wybierając dobre okulary przeciwsłoneczne i jak wiele złego może wyrządzić promieniowanie UV? Na te pytania odpowiada dr n. med. Wojciech Luboń z Katedry Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych SUM w Katowicach.

Każdorazowo, gdy przebywamy na zewnątrz nasza skóra i oczy są wystawione na działanie promieni UV. Podczas gdy filtry przeciwsłoneczne mogą chronić skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania, okulary przeciwsłoneczne są wymagane do ochrony oczu. Soczewki okularów przeciwsłonecznych często posiadają ochronną powłokę, która blokuje promienie UV, w tym promienie UVA i UVB, przed dotarciem do oczu i spowodowaniem uszkodzeń lub wywołaniem wielu chorób oczu. Istnieją trzy rodzaje promieni UV: UVA, UVB i UVC, ale przez warstwę ozonową Ziemi przedostają się tylko dwa pierwsze z wymienionych.

– UVA są najdłuższym rodzajem promieni UV, mogą wnikać głęboko w skórę i narząd wzroku, przedostają się przez rogówkę oka aż do obszaru plamki żółtej, czyli miejsca w największym stopniu odpowiedzialnego za proces widzenia u człowieka – tłumaczy dr n. med. Wojciech Luboń i dodaje: – Choroby okulistyczne, do wywołania których może przyczyniać się nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA to m.in. zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, czy guzy wewnątrzgałkowe, np. czerniak błony naczyniowej oka. Według Światowej Organizacji Zdrowia około 20% przypadków zaćmy jest spowodowanych właśnie ekspozycją na promieniowanie UV, a jedynym sposobem na usunięcie zaćmy jest operacja okulistyczna.

UVB to z kolei promienie mniej powszechne niż UVA, osiągają szczyt wiosną i jesienią, zwłaszcza między słonecznymi godzinami od 11:00 do 16:00. Przy ekspozycji na światło słoneczne promienie UVB mogą wywołać opaleniznę, stymulując skórę do produkcji większej ilości melaniny. Jednak przy dłuższej ekspozycji promienie UVB mogą prowadzić do negatywnych procesów, oparzeń słonecznych, raka skóry, przebarwień skóry i powstawania zmarszczek. – Ponieważ promienie UVB nie mogą wnikać tak głęboko jak promienie UVA, rogówka oka i przedrogówkowy film łzowy pochłaniają prawie 100% z nich. W rezultacie może dojść do rozwinięcia się takich chorób, jak np. skrzydlik (charakterystyczna narośl, której podłożem jest zgrubienie spojówki) czy ślepota śnieżna (ostre zapalenie spojówek i nabłonka rogówki spowodowane intensywną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe) – mówi dr Luboń.

Choć wydawać by się mogło, że każde okulary przeciwsłoneczne, jak sama nazwa mówi, spełniają swoją funkcję to niestety nie wszystkie zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV. Źle dobrane okulary mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Wbrew powszechnemu przekonaniu kolor soczewek okularów przeciwsłonecznych nie ma nic wspólnego z ich stopniem ochrony przed promieniowaniem UV. – Według Amerykańskiej Akademii Okulistyki okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400 blokują od 99% do 100% promieniowania UVA i UVB. Zatem UV 400 powinien być złotym standardem ochrony przed promieniowaniem UV. Kiedy okulary nie posiadają właściwych filtrów, źrenice zamiast się zwężać, rozszerzają się, co powoduje, że do oka przedostaje się przez rogówkę więcej szkodliwego promieniowania słonecznego. Warto więc sprawdzać szczegóły kupowanych przez nas produktów zwłaszcza, że większość producentów okularów przeciwsłonecznych podaje na etykiecie stopień ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym – mówi dr Wojciech Luboń.

Osobnym zagadnieniem, które może być przez nas rozważane przy kupnie odpowiednich soczewek okularowych, jest ich polaryzacja. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są bardzo popularne, zwłaszcza wśród osób uprawiających sporty wodne i zimowe, dlatego, że spolaryzowane soczewki odfiltrowują ostre odblaski, które mogą powstać podczas patrzenia na jasne powierzchnie, takie jak woda, śnieg lub piasek. Światło odbijane od tych powierzchni może dodatkowo oślepiać w słoneczny dzień. Spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne mogą wprawdzie poprawić widoczność, ale nie wpływają na ochronę przed promieniowaniem UV. W rezultacie nadal należy się upewnić, że spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne posiadają filtry UV 400. – Duże znaczenie ma również rozmiar soczewek okularowych. Okulary z większymi soczewkami (zawijane z boku lub z dodatkowymi bocznymi osłonami) ochronią nie tylko nasze oczy, ale także otaczającą je skórę.

Źródło: SUM

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Masażery wibracyjne – czym są i jak działają?
Artykuł sponsorowany

Masażery wibracyjne – czym są i jak działają?

28 sierpnia 2024
iStock-1138747364
31 lipca 2024
iStock-1138747364

Cera specjalnej troski

10 lipca 2024
iStock-872065914
15 maja 2024
iStock-872065914

Wyjątkowa trójka

15 marca 2024