W szwajcarskim czasopiśmie naukowym Nutrients, zajmującym się analizami i recenzjami wyników badań dotyczących wszystkich aspektów żywienia na całym świecie, opublikowano właśnie podsumowanie badań dotyczących konsumpcji pizzy przez osoby cierpiące na RZS. Potwierdzają one, że jedzenie co najmniej połowy pizzy raz w tygodniu może pomóc zmniejszyć ból spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów. Warunkiem jest przygotowywanie jej ze świeżych produktów. Włoscy naukowcy podkreślają, że tego typu posiłek spożywany w regularnych odstępach czasu może zmniejszyć ból spowodowany tą chorobą autoimmunologiczną nawet o 80%. Korzyści wynikają prawdopodobnie z właściwości przeciwzapalnych niektórych świeżych składników. Na pierwszym miejscu stawiany jest ser mozzarella, który w największym stopniu może przyczyniać się do tych rezultatów. Duża zawartość białka, witaminy B12, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, uczestniczy w powstawaniu krwinek czerwonych, obniża poziom homocysteiny, bierze udział w powstawaniu aktywnej formy kwasu foliowego ma zasadnicze znaczenie. Do tego ser zawiera istotne ilości wapnia, fosforu, selenu i cynku, a także bakterii probiotycznych korzystnie wpływających na metabolizm. Drugim produktem stosowanym w przygotowaniu pizzy jest oliwa z oliwek bogata w witaminę E oraz polifenole, fitosterole i przeciwutleniacze takie jak witamina E, które neutralizują wolne rodniki przyczyniające się do degradacji i niszczenia komórek organizmu. W badaniu nie ustalono czy sos pomidorowy może wpływać nas uśmierzenie bólu, dlatego ten składnik będzie podlegał dalszym badaniom.
Badanie przeprowadzono na grupie 365 pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, stosujących odpowiednią dietę zalecaną w tym schorzeniu. Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła autoimmunologiczna choroba zapalna, która atakuje wiele stawów. Istotą choroby jest proces zapalny rozpoczynający się wewnątrz stawu. Przejawami tego są początkowo ból i obrzęk a następnie nieodwracalne zniszczenie i utrata ruchomości stawu. Najprawdopodobniej do rozwoju choroby konieczne jest współistnienie wielu czynników. Stan zapalny może się okresowo zaostrzać jak i przechodzić w stan remisji. Bez leczenia choroba zaostrza się i może atakować inne narządy.
Podobnie jak w wielu innych chorobach tak i w tym wypadku stosowanie odpowiedniej diety wspiera leczenie. Właściwie dobrane pokarmy dostarczają organizmowi niezbędnych witamin, aminokwasów czy antyoksydantów, które sprawdzają się nie tylko w profilaktyce ale również w trwającym procesie leczenia. Zadaniem współczesnej dietetyki jest nie tylko dobór odpowiedniej diety na konkretne dolegliwości ale i stałe poszukiwanie nowych możliwości wspierania leczenia poszczególnych chorób . Efekty działania superfood możemy zaobserwować w dłuższej perspektywie i zawsze jest to jedynie element większej całości czyli dobrze skomponowanego menu i zmiany stylu życia. Warto też pamiętać, że żywność, która uznana jest za super zdrową również powinna być konsumowana z umiarem i zgodnie z zaleceniami dietetycznymi.