Otyłość a choroby płuc - rzadko dostrzegany związek
– Otyłość jest czynnikiem ryzyka rozwoju płuc, ale sama jest też chorobą, podobnie jak palenie papierosów. To bardzo trudne aspekty podejścia do leczenia pacjentów. Potrzebne jest trafienie z wiedzą o tym problemie do świadomości społecznej – powiedziała dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska.
Choć na związek otyłości z chorobami płuc rzadko kiedy się zwraca uwagę, to jednak okazuje się, że jest to bardzo ważny czynnik, wpływający zarówno na ich rozwój, jak i pogorszenie rokowania. Otyłość ma znaczenie również w przebiegu innych chorób cywilizacyjnych.
– Bardziej kojarzymy choroby serca i cukrzycę, za to mało kto wie na przykład o tym, że otyłość jest czynnikiem ryzyka rozwoju astmy oskrzelowej. Pogarsza rokowanie w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc i łączy się także z nowotworami, w tym z rakiem płuca. Wpływa także na powstawanie zaburzeń oddychania w czasie snu. Aż 70 proc. chorych z obturacyjnym bezdechem sennym to osoby otyłe. Częściej rozwija się też zatorowość płucna, a także infekcje dróg oddechowych i zapalenia płuc – wymienia konsultant krajowa.
ciąg dalszy artykułu pod filmem
Problem otyłości w Polsce - dane są alarmujące
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które przytacza Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie „Otyłość i jej konsekwencje” wynika, że niemal 57 proc. osób w Polsce w wieku powyżej 15 lat ma nadwagę lub otyłość (z otyłością było 18,5 proc. osób). Według NCD Risk Factor Collaboration w tym roku w Polsce z otyłością będzie prawie 26 proc. kobiet i ponad 30 proc. mężczyzn w wieku 20 lat lub więcej. W samym tylko 2023 roku kwota refundacji świadczeń związana z leczeniem wśród osób dorosłych następujących chorób (mających związek z otyłością): cukrzycy typu 2, chorób woreczka żółciowego, dyslipidemii, bezdechu sennego, zwyrodnienia kolan, stłuszczenia wątroby wynosiła ponad 3,5 mld zł. Dla porównania, w 2014 roku kwota ta wynosiła ponad 1,2 mld zł.