Na skórze nieustająco trwa proces wymiany komórek. Jedne umierają a na ich miejsce pojawiają się nowe. Między 20 a 30 rokiem życia proces ten zajmuje około 28 dni a martwe komórki samoczynnie złuszczają się, ustępując miejsca nowym. Komórki skóry – keranocyty powstające w warstwie podstawnej naskórka, przez kilkanaście dni dojrzewają i wędrują w kierunku warstwy powierzchniowej skóry. W tym procesie ulegają spłaszczeniu i tracą jądro komórkowe, przekształcając się w martwe elementy warstwy rogowej. Jednak z wiekiem mechanizm nie działa już tak rytmicznie i czas ten się wydłuża nawet do 50 dni. Zalegające na powierzchni naskórka martwe komórki powodują przesuszenie skóry, utratę kolorytu, szorstkość i szarość, tworzą zgrubienia, zatykają pory i podkreślają zmarszczki. Powstająca na naskórku zbędna ale zwarta martwa warstwa utrudnia przenikanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach.
Wspomaganie naturalnego procesu fizjologicznego, jakim jest oczyszczanie przynosi już po kilku zabiegach pożądane efekty. Pozwala na skuteczną odnowę naskórka, jego regenerację, utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz jędrności. Nawet po zabiegu wykonanym w domu efekty są wyraźnie zauważalne. Im jesteśmy starsi tym bardziej musimy przywiązywać wagę do oczyszczania skóry. W azjatyckich rytuałach pielęgnacyjnych łagodny peeling jest zalecany nawet codziennie, ale wykonany w zależności od potrzeb także zapewni cerze gładkość, nawilżenie i blask. Wybór odpowiedniego preparatu zależeć powinien od rodzaju skóry. Peelingi do samodzielnego stosowania dzieli się na trzy podstawowe rodzaje: mechaniczne, enzymatyczne i tzw. gommage. Peelingi mechaniczne – drobno i gruboziarniste- zawierają w swoim składzie zmielone pestki roślin, łupin, muszli morskich, piasek wulkaniczny, minerały. Po nałożeniu rozmasowywane na skórze ścigają z niej martwe komórki. Z kolei peelingi enzymatyczne są oparte na naturalnych enzymach roślinnych takich jak m.in. papaina czy bromelanina, kwasach o niskim stężeniu lub keratynazach z drożdży, które rozpuszczają martwe komórki. Są znacznie delikatniejsze a ich stosowanie eliminuje mechaniczne uszkodzenia naskórka. Peelingi typu gommage z kolei nakłada się równomiernie na skórę i po upływie kilkunastu minut ściera palcami z powierzchni naskórka. „Gumkowanie” należy robić powoli i delikatnie, podtrzymując skórę palcami drugiej ręki, tak by niepotrzebnie jej nie rozciągać.
Niektóre maseczki typu peel-of traktuje się jak rodzaj peelingu. To najczęściej umieszczone na odpowiedniej „płachcie” materiałowej substancje, które zastygając, odklejają od skóry zanieczyszczenia i martwy naskórek. Ten typ maski oczyszczającej występuje również w żelu do spłukiwania. Są szczególnie skuteczne w usuwaniu nadmiaru sebum oraz różnego typu zaskórników i wągrów. Zdejmowanie ich dzięki zawartości polimerów błonotwórczych jest bezpieczne dla naskórka i nie powinno powodować żadnych uszkodzeń. Poza substancjami oczyszczającymi zawierają też składniki nawilżające, ujędrniające i napinające skórę takie jak węgiel aktywowany, glinki, algi i kwas hialuronowy.
Aby peeling był skuteczny i nie podrażniał skóry, należy rozważnie dobrać go do typu cery. Do suchej, warto stosować produkty drobnoziarniste lub enzymatyczne, delikatne. Należy uważnie obserwować efekty i nie przesadzać z częstotliwością. W przypadku zbyt mocnego zaczerwienienia skóry i wystąpienia rumienia, by złagodzić podrażnienie najlepiej rozpylić w miejscu wykonania zabiegu łagodzącą wodę termalną lub hydrolat. To także znak, by nie wykonywać peelingu zbyt często i wybrać w tym celu delikatny dermokosmetyk. Cera wrażliwa i naczynkowa, która jest niezwykle delikatna i skłonna do występowania rumienia na twarzy potrzebuje delikatnego preparatu enzymatycznego, który nie wymaga pocierania skóry. Dobrym sposobem na oczyszczenie tego typu cery są peelingi kwasowe w niskim stężeniu, np. z kwasem migdałowym, który jest bardzo łagodny a jednocześnie ma silne właściwości antybakteryjne i regulujące wydzielanie sebum. Dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo stosowania go o każdej porze roku. Peeling kwasem migdałowym skutecznie wygładza powierzchnię skóry, widocznie ją ujędrnia i rozjaśnia. Działa również łagodząco, redukuje przebarwienia. Cera tłusta i mieszana najbardziej doceni peeling mechaniczny drobnoziarnisty i mocniejszy enzymatyczny. Warto pamiętać, że przy tym typie cery nie należy wykonywać zabiegu częściej niż raz w tygodniu, aby nie pobudzać nadmiernej produkcji serum. Poza tym w przypadku wyprysków lepiej zdecydować się na peeling enzymatyczny, bowiem w ten sposób ogranicza się zakażenie innych partii twarzy. Dla cery z wypryskami najbezpieczniejszym rozwiązaniem są maseczki peel–off.
Ograniczeniem do wykonywania domowych peelingów są drobne otwarte rany, wykwity wypełnione płynem lub ropą, opryszczka i grzybica skóry. Na pewno należy zachować szczególną ostrożność jeśli na twarzy, szyi i dekolcie obecne są brodawki lub inne znamiona. W przypadku cery trądzikowej peeling może zaostrzyć stany zapalne, więc lepiej skonsultować się z lekarzem w kwestii wyboru rodzaju kosmetyku i tego czy należy stosować ten zabieg samodzielnie w domu.