O tym, że należy jeść warzywa i owoce, wiedzą już chyba wszyscy. Czy wiedza przekłada się na praktykę? Jak wypadamy na tle innych krajów?
Co trzeci ankietowany, w badaniu przeprowadzonym w ramach kampanii edukacyjnej "5 porcji warzyw, owoców lub soku", deklaruje, że zjada owoce i warzywa 5 razy dziennie.
Przeciętny Polak spożywa 110 kg warzyw i owoców rocznie. Daleko nam do średniej europejskiej, która wynosi 250 kg rocznie na mieszkańca, nie wspominając o Grecji - 400 kg. – Mamy dużo do zrobienia. Nie doceniamy walorów prozdrowotnych warzyw i owoców – mówi Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia KUPS.
- Mamy już wiele sygnałów, że żywność ma duży wpływ na zdrowie, ale zdrowie w przyszłości. Zmienia się sposób, w jaki żyjemy. Musimy mieć świadomość , że owoce i warzywa pomogą zmniejszyć negatywne skutki braku aktywności fizycznej – podkreśliła profesor Maria Koziołkiewicz dziekan wydziału biotechnologii i nauk o żywności Politechniki Łódzkiej.
Jak wynika z badania pomidor, marchewka i ogórek są ulubionymi warzywami polskich dzieci, zaś jabłka i banany owocami.
42 proc. badanych ma świadomość, że owoców i warzyw w diecie nie da się zastąpić, 1/3 mam wie, że najbliższą naturalną formą zastępczą dla świeżych warzyw i owoców są soki (70 proc. mam stosuje ten zwyczaj w praktyce).
Z najświeższej tury badania (listopad 2013), realizowanego metodą CATI z udziałem matek w wieku 25-45 lat, mających dzieci w wieku 3-10 lat, wynika, że:
- już 33 proc. matek uważa, że warzywa i owoce powinno się spożywać 5 razy dziennie,
- podobny odsetek deklaruje że tak właśnie się odżywia,
- 40 proc. mam twierdzi, że ich pociechy otrzymują odpowiednią ilość warzyw i owoców każdego dnia
- mamy potwierdzają, że ich dzieci lubią owoce (84 proc. ankietowanych), nie przepadają natomiast za warzywami (54 proc.), które trzeba im umiejętnie „podsuwać”
- aż 7 na 10 mam daje na co dzień dzieciom owoce do szkoły
- 42 proc. badanych ma świadomość, że warzyw i owoców w diecie nie da się niczym zastąpić,
- 1/3 mam wie że najbliższą naturalną formą zastępczą dla świeżych warzyw i owoców są soki
- Te wyniki wskazują na powolny wzrost wiedzy o konieczności spożywania 5 porcji warzywno-owocowych dziennie. Pamiętajmy jednak, że zmiany w świadomości kształtują się latami – niezbędna jest konsekwencja. To badanie pokazuje, że nadal głównymi barierami w kształtowaniu nawyków u dzieci są niechęć dzieci oraz brak czasu matek, a w przypadku diety samych mam – brak właściwych nawyków z dzieciństwa i brak czasu. Czyli widzimy magiczne koło braku czasu w wieku zabiegania i rozlicznych obowiązków, choć te same mamy dbają przecież o swoje rodziny, jak umieją najlepiej! I je trzeba wspierać, masowo propagując właściwe zwyczaje żywieniowe, dlatego kampanie takie jak ta mają wielki sens, bo dostarczają informacji praktycznej właśnie mamom, choć z korzyścią dla nas wszystkich – dodaje prof. Maria Koziołkiewicz.
Czytaj także: Jak lekarze mogą bronić się przed krzywdzącymi komentarzami w Internecie?