Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Seks na słodko, czyli życie płciowe diabetyków

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 lutego 2017 14:04

Seks na słodko, czyli życie płciowe diabetyków - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Problemy seksualne diabetyków są dla wielu z nich tematem delikatnym, frustrującym i wywołującym poczucie wstydu. Jakie jest ich podłoże i jak im zaradzić?

Rozpowszechnienie problemów seksualnych u osób z cukrzycą jest zdecydowanie wyższe niż w populacji ogólnej. Szacuje się, że różnego rodzaju zaburzenia dotyczą 20-35 proc. kobiet i 35-60 proc. mężczyzn.

- W swojej praktyce mam pod opieką wielu pacjentów z rozpoznaniem cukrzycy. Szczególnie często zgłaszają się mężczyźni z powodu zaburzeń erekcji, które są w tej grupie 3-4 razy częstsze – mówi dr hab. Michał Lew-Starowicz.

Powodem tych problemów jest zbyt niski lub za wysoki poziom glikemii, który prowadzi do uszkodzenia nerwów, tętnic czy nerek. Czynniki te uniemożliwiają mężczyznom osiągnięcie i utrzymanie erekcji oraz powodują dolegliwości bólowe w trakcie stosunku. Początkowo diabetykom dokuczają jedynie epizody impotencji, jednak objawy te postępują wraz z rozwojem choroby.

Z kolei u diabetyczek, częściej niż u kobiet zdrowych, występują stany bakteryjne pochwy, cewki i pęcherza moczowego. Dochodzi do zaburzeń związanych z oddawaniem moczu, pieczenia oraz bólu. W całym organizmie następuje niedokrwienie narządów płciowych, w tym zmniejsza się wrażliwość łechtaczki na bodźce seksualne.

Kobiety mają zatem problem z osiągnięciem orgazmu i maleje ich satysfakcja z intymnej sfery życia. Warto również zauważyć, że diabetyczki w wielu przypadkach unikają zbliżeń z powodu strachu przed ciążą. Stan ten u kobiety z cukrzycą jest bardziej ryzykowny, niż u kobiety zdrowej.

Znaczący wpływ na funkcje seksualne diabetyków mają stosowane przez nich leki, które łagodzą objawy chorób towarzyszących cukrzycy. Należą do nich te obniżające ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, moczopędne czy przeciwdepresyjne.

- W różnym stopniu mogą przyczyniać się do obniżenia pożądania, reakcji podniecenia i zaburzeń orgazmu. Należy jednak pamiętać, że współistniejące choroby, takie jak nadciśnienie, hipercholesterolemia czy depresja same w sobie są częstą przyczyną zaburzeń seksualnych. Powstaje więc swoisty mechanizm błędnego koła – mówi dr Lew-Starowicz.

Cukrzycy może towarzyszyć otyłość, przypięte wkłucia do osobistych pomp insulinowych i ślady po nakłuciach. Są to czynniki, przez które diabetycy czują się naznaczeni, skrzywdzeni przez chorobę, a w efekcie nieatrakcyjni dla swoich partnerów.

Chcąc zapobiec negatywnemu wpływowi cukrzycy na życie seksualne, należy pamiętać o kilku elementach. Przede wszystkim o kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Aktywność seksualna nie powinna być podejmowana w stanie hipoglikemii, ponieważ podobnie jak aktywność fizyczna, może skutkować niedocukrzeniem.

Można temu zapobiec sprawdzając poziom cukru przed i po stosunku, jedząc coś małego po oraz w przypadku odłączenia od pompy insulinowej pamiętać, aby przerwa w podawaniu insuliny nie była dłuższa niż 2 godziny. Osoby dla których sam pomiar cukru za pomocą glukometru kilka lub nawet kilkanaście razy na dobę stanowi konieczną uciążliwość, wpływając negatywnie na ich życie osobiste, mają korzystania z innowacyjnego i dyskretnego w użyciu systemu do pomiaru glikemii bez konieczności nakłuwania palców – FreeStyle Libre (więcej: www.freestylelibre.pl).

Istotne znaczenie dla kondycji diabetyków ma aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej wagi oraz dieta.

Źródło: materiały prasowe

Tematy

cukrzyca / seks

Podobne artykuły

Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (35)
18 listopada 2024
2024-11-13-013
15 listopada 2024
LOGO-PPOZ-1-CS4
14 listopada 2024
ThinkstockPhotos-651802098

Systemy RT-CGM to rewolucja

14 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

iStock-822500448
25 października 2024
AZS
Światowy Dzień AZS

Jak pielęgnować skórę atopową?

13 września 2024
iStock-1138747364

Cera specjalnej troski

10 lipca 2024
492549851
12 października 2023