Woda jest niezbędnym elementem codziennej diety osób w każdym wieku, ale szczególnego znaczenia nabiera w przypadku seniorów. Dlaczego?
Specjaliście przestrzegają, że długotrwałe odwodnienie może przyczynić się do rozwoju chorób przewlekłych. Dlatego osoby starsze powinny szczególnie dbać o regularne spożycie wody. W organizmie seniora znajduje się aż 10-15 proc. mniej wody niż w ciele osoby dorosłej. To wynik nieuchronnych zmian zachodzących wraz z wiekiem. U każdego człowieka zmniejsza się udział beztłuszczowej masy ciała, a zwiększa tkanki tłuszczowej. W związku z tym, nawet niewielka utrata płynów może sprawić, że starsza osoba będzie odczuwać objawy odwodnienia, których nie można bagatelizować. Dodatkowo, z wiekiem mechanizm pragnienia przestaje działać poprawnie i nie sygnalizuje postępującego procesu odwodnienia. Gdy połączymy to z powszechnym w starszym wieku ograniczaniem spożycia płynów ze względu na chęć uniknięcia częstych wizyt w toalecie, ryzyko wystąpienia niekorzystnych objawów znacznie rośnie.
Utrzymujący się przez dłuższy czas niedobór płynów w organizmie sprawia, że stan zdrowia seniora może ulec pogorszeniu, a niektóre choroby przewlekłe mogą się rozwinąć lub nasilić. Zdarza się, że w wyniku odwodnienia, dochodzi do zaburzenia pracy nerek. Zbyt mała ilość płynów w organizmie starszej osoby niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego układu krwionośnego, zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów i niebezpiecznych zatorów płucnych. Z powodu odwodnienia mogą pojawić się zaburzenia świadomości i problemy z poruszaniem się. Prawidłowe nawodnienie odgrywa istotną rolę w okresie rekonwalescencji i regeneracji po chorobie – dzięki systematycznemu piciu wody, substancje odżywcze są lepiej przyswajane, a osoba starsza szybciej wraca do zdrowia.
Eksperci rekomendują, by do codziennej diety seniora włączyć odpowiednią ilość płynów, pamiętając o tym, że woda powinna stanowić przynajmniej 60-80 proc. tego, co codziennie wypijają. Specjaliści zachęcają starsze osoby do tego, by spożywały płyny regularnie w ciągu dnia, w mniejszych ilościach, ale częściej, również między posiłkami i w ich trakcie. Przekonują, że warto budować nawyk regularnego picia wody. Pomocne w tym może być zapewnienie stałej dostępności płynów dla osób z utrudnionym poruszaniem się. Można stosować np. niewielkie naczynia z końcówką ułatwiającą picie, aby woda była zawsze w zasięgu ręki.
Źródło: materiały prasowe