[caption id="attachment_21332" align="alignnone" width="620"] Fot. Thinkstock[/caption]
Latem rośnie temperatura i pragnienie. Jak uchronić się przed konserwantami w napojach? Które konserwanty są najczęściej dodawane do napojów i co mogą powodować? Które „E” dodane do napojów mają niekorzystne działanie?
Okres letnich wakacji to czas, w którym często gasimy pragnienie sięgając po różne napoje, np. wody smakowe. Wybierając tego typu produkty warto sprawdzać ich składy, gdyż wiele z nich zawiera sztuczne substancje, takie jak konserwanty. Dokonując świadomego wyboru możemy uchronić się przed konsekwencjami spożywania dużej ilości substancji konserwujących.
Wybierając wodę smakową lub inne napoje warto sprawdzić ich skład, by wiedzieć czy kupowany produkt zawiera konserwanty. Jeżeli podczas zakupów sięgniemy po wodę smakową, która zawiera dodatek sztucznych substancji konserwujących, poszukajmy jednak takiej, która ich nie posiada. Warto wiedzieć, że do najczęściej stosowanych konserwantów w produktach spożywczych należy sorbinian potasu (E 202), który może mieć działanie alergogenne. Innym, często wykorzystywanym konserwantem jest benzoesan sodu (E 211), który może w dużych dawkach podrażniać błonę śluzową żołądka. Wykazuje również działanie alergogenne. Skumulowana zawartość konserwantów u dzieci może wywoływać problemy z koncentracją, snem i nadpobudliwością.
Aby chronić się przed konserwantami wystarczy, że podczas zakupów będziemy analizować składy kupowanych produktów i wybierać te, które nie zawierają substancji konserwujących.
Źródło: Materiały prasowe
Czytaj także: Dieta na upały