Wady wzroku – przyczyny
Z wadami wzroku borykają się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, i te w podeszłym wieku. Jednym z czynników, które wpływają na strukturę i funkcjonowanie oczu są geny. Niestety – wady wzroku są dziedziczne, dlatego dziecko, którego rodzice zmagają się z wadami wzroku, najprawdopodobniej również będzie zmagało się z takim samym problemem. Na wzrok mają wpływ również czynniki środowiskowe, takie jak wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera lub telefonu czy czytanie w źle oświetlonym pomieszczeniu. I na koniec przyczyna, której nikt z nas nie może uniknąć – starzenie się. Wraz z wiekiem nasze oczy ulegają zmianom. Zaczynamy mieć problemy z widzeniem i pogarsza się jego ostrość. Do czytania z bliska musimy używać okularów, a obraz obserwowany z dali również nie jest tak ostry, jak wcześniej. Wielu pacjentów bagatelizuje niepokojące objawy, a u okulisty pojawia się dopiero wtedy, gdy problem ze wzrokiem pogarsza jakość codziennego funkcjonowania.
Najczęstsze wady wzroku
- krótkowzroczność – osoba zmagająca się z krótkowzrocznością ma problemy z wyraźnym widzeniem z daleka. Przedmioty znajdujące się blisko są wyraźne i ostre, a te znajdujące się daleko – wręcz przeciwnie.
- dalekowzroczność – pacjent z dalekowzrocznością ma problemy z dostrzeganiem przedmiotów znajdujących się blisko, jednak doskonale widzi to, co jest od niego oddalone. Więcej informacji znajdziesz tutaj – https://blikpol.pl/nadwzrocznosc
- astygmatyzm – przyczyną astygmatyzmu jest nieregularny kształt soczewki oka, przez co pacjent zmaga się z rozmytym obrazem zarówno z bliska, jak i daleka.
- starowzroczność – zaczyna się zazwyczaj po 40. roku życia i jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu i utratą elastyczności soczewki.
- zez – to brak równoczesnego ukierunkowania oczu na obserwowany przedmiot. Skupiając uwagę na jednym punkcie, jedno oko skierowane jest do przodu, drugie zaś odchyla się w różnych kierunkach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wszystkim, co zagraża Twojemu wzrokowi, odwiedź stronę kliniki okulistycznej https://blikpol.pl/
Jak zapobiegać rozwojowi wad wzroku?
Regularne badanie wzroku to podstawa, zwłaszcza jeśli na co dzień pracujemy przed ekranem komputera. Na wizytę do okulisty warto umawiać się regularnie co 1-2 lata. Dzięki temu okulista będzie mógł wykryć wadę wzroku w jej początkowej fazie rozwoju, co ochroni nas przed nieprzyjemnościami, z jakimi musielibyśmy zmagać się, gdy zbagatelizowalibyśmy narastający problem. Co więcej, musimy pamiętać, aby szczególnie w okresie letnim, chronić oczy przed szkodliwymi dla nich promieniami słonecznymi. W tym celu zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, a także zasłaniać oczy rondlem kapelusza bądź daszkiem czapki. Warto zadbać także o zdrową dietę, bogatą w witaminy A, E i C, a te zawarte są w takich produktach jak warzywa, owoce i ryby. Nie wolno zapominać także o odpowiednim oświetleniu, dzięki któremu nie będziemy prowadzić do nadmiernego przemęczenia oczu. Aby zadbać o wzrok, powinniśmy także znacznie ograniczyć czas spędzony przed ekranem komputerów i telefonów.