Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Zalecenia żywieniowe dla niemowląt: Co źle robią rodzice?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 maja 2017 13:58

Zalecenia żywieniowe dla niemowląt: Co źle robią rodzice? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock
Badanie „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia” przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka w 2016 roku pokazuje największe błędy w odżywianiu niemowląt.

Niemowlęta zbyt krótko są karmione mlekiem kobiecym – 54 proc. mam karmi piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia. Z drugiej strony zbyt wcześnie poznają nowe smaki, inne niż mleko mamy. 61 proc. dzieci ma rozszerzaną dietę przed 5. miesiącem życia, czyli zbyt wcześnie. Jednocześnie ponad połowa niemowląt (61 proc.) niekarmionych piersią otrzymuje te same posiłki, co reszta rodziny. Starsze dzieci – po 1. roku życia – spożywają zbyt mało warzyw. Dotyczy to 88 proc. z nich.

- W trakcie pierwszych lat życia dziecka jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się i jest inne niż u dorosłych. Nie wszyscy rodzice zdają sobie z tego sprawę i nie zawsze mają dostęp do aktualnych, wiarygodnych zaleceń żywieniowych. Warto podkreślić ogromną rolę programów edukacyjnych, prowadzonych przy wsparciu ekspertów (lekarzy, położnych, dietetyków). Dzięki szerokiemu dotarciu do rodziców i ich edukacji możemy uniknąć powielania błędów żywieniowych, szczególnie na etapie karmienia piersią, rozszerzania diety niemowlęcia i komponowania jadłospisu dziecka po 1. roku życia – powiedziała prof. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zbyt wczesne wprowadzanie produktów uzupełniających powoduje mniejsze spożycie mleka matki, a tym samym zmniejszenie ilości otrzymywanych przez niemowlę niezbędnych składników odżywczych, zawartych tylko w pokarmie kobiecym. Rozszerzanie diety w odpowiednim czasie, czyli nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu, ma znaczenie dla metabolizmu oraz wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Niestety w konsekwencji błędów popełnianych w 1000 pierwszych dni życia 32 proc. polskich dzieci w wieku 5-36 miesięcy ma nieprawidłową masę ciała.

Najważniejszym wnioskiem, jaki można wyciągnąć z przeprowadzonego badania, jest konieczność stałej, skutecznej edukacji przyszłych oraz obecnych rodziców.

- Nadal istnieje potrzeba promowania karmienia piersią oraz efektywnej edukacji żywieniowej rodziców w kierunku umiejętnego rozszerzania diety dziecka w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia. Korzyści, jakie płyną z powtarzalności badań nad sposobem żywienia i stanem odżywienia polskich dzieci to wprowadzanie i udoskonalanie szeroko zakrojonych działań edukacyjnych, których celem jest upowszechnianie modeli bezpiecznego żywienia dzieci, w tym karmienia piersią i umiejętnego rozszerzania diety niemowląt, a także żywienia po 1. roku życia – skomentowała prof. Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka.

Źródło: www.1000dni.pl.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także