Przyczyny powstawania zmarszczek
Przyczyn tworzenia się zmarszczek jest wiele, oto kilka z nich:
Przede wszystkim aktywna mimika twarzy, wyrażanie emocji, częsty śmiech – nasze emocje powodują, że bardzo intensywnie i często pracują mięśnie mimiczne twarzy, co powoduje naprężenia skóry i w efekcie zmarszczki mimiczne, które mogą pojawiać się już u osób młodych. Często mówi się o zmarszczkach śmiechowych, które mogą pojawić się już około 20 roku życia. Z czasem zmarszczki mimiczne ulegają utrwaleniu.
Druga przyczyna zmarszczek, to osłabienie włókien kolagenowych oraz elastynowych, wynikające z obniżenia procesów odnowy komórkowej skóry, spadku nawilżenia, związanych z procesem starzenia . Skóra robi się mniej elastyczna, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki.
Czynnik, który zdecydowanie przyspiesza powstawanie zmarszczek to promieniowanie UV, które ma silny destrukcyjny wpływ na białka, m.in. na kolagen.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że zmarszczki często pojawiają się z przesuszenia skóry, powodem jest niewystarczające picie wody, co powoduje , że skóra staje się przedwcześnie sucha i powstają zmarszczki.
Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek?
Profilaktyka jest zawsze najbardziej skutecznym czynnikiem działania, dotyczy to również powstawania zmarszczek. Przede wszystkim należy unikać czynników, które przyspieszają procesy starzenia, takie jak nieodpowiednie odżywanie. Co jest najważniejsze w odżywianiu? Czego nie lubi nasza skóra? Cukier! Tak, cukry, czyli węglowodany proste należy mocno ograniczyć, a najlepiej wykluczyć z diety. Cukier powoduje uszkodzenia łańcuchów białkowych, a kolagen jest przecież białkiem.
Kluczowym elementem profilaktyki powstawania zmarszczek jest fotoprotekcja kremem SPF 50 i zabezpieczanie skóry przed promieniowaniem UV nie tylko latem, ale przez cały rok. Nic tak nie przyspiesza przedwczesnego powstawania zmarszczek jak promieniowanie UV. To widać bardzo często u kobiet, które całe życie kochają się opalać, nie stosują fotoprotekcji, a jeśli już to niski filtr. W pierwszej kolejności wiek zdradza szyja, która robi się wiotka i pomarszczona, a czynnikim, który jest za to odpowiedzialny jest promieniowanie UV. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja skóry, która zabezpiecza barierę hydrolipidową skóry, czyli odpowiednio nawilża skórę i zapobiega utracie wody. Warto wzbogacić ją o antyoksydanty, np. krem lub serum z witaminą C.
Naturalna stymulacja kolagenu zapobiega powstawaniu zmarszczek
Ważnym elementem profilaktyki są też zabiegi na zmarszczki, które dostarczają substancje aktywne do skóry, aby hamować i opóźniać postęp procesów starzenia takie jak niezrównana mezoterapia igłowa, oraz zabiegi, które działają na bezpośrednią stymulację kolagenu w skórze. Dzięki temu skóra staje się grubsza, jędrna, zmarszczki są mniej widoczne i nie utrwalają się nowe. Do takich zabiegów na stymulację syntezy kolagenu zaliczamy stymulatory tkankowe, radiofrekwencję mikroigłową, mikronakłuwanie czyli Dermapem, zabiegi laserowe, no a przede wszystkim największa nowość – laser Red Touch Pro, który bezpośrednio działa na kolagen.
Czy da się usunąć zmarszczki? Jakie są zabiegi na zmarszczki?
Jest bardzo wiele bezpiecznych sposobów redukcji i usuwania zmarszczek, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii medycyny estetycznej, które działają na skórę stymulująco i regenerująco. Najważniejsze jest, żeby nie czekać, aż na skórze zmarszczki i bruzdy utrwalą się i będą głębokie, bo usunięcie takich będzie dużym wyzwaniem wymagającym wielomiesięcznej systematycznej terapii zabiegów łączonych.
Im płytsze zmarszczki tym bardziej są podatne na działania odmładzające, a skóra nabierze młodego wyglądu.
Już w wieku 25-30 lat można stosować zabiegi na stymulację kolagenu – takie jak mikronakłuwanie dermapen, stymulatory tkankowe czy mezoterapię igłową, oraz laser frakcyjny resurafcing.
Około 35-40 roku życia warto wprowadzić serie łączone zabiegi z zastosowaniem energii, czyli radiofrekwncję mikroigłową lub laseroterapię, przeplataną mezoterapią igłową lub stymulatorami. Warto wiedzieć, że osoby po 60 roku życia mają duży mniejszy potencjał regeneracyjny skóry, procesy przebudowy zachodzą dużo dłużej, dlatego osoby starsze wymagają bardziej rozbudowanych serii zabiegowych, ale skuteczność ich jest mniejsza niż u osób młodszych.
Styl życia a zmarszczki
Nasz styl życia niestety bardzo sprzyja przedwczesnemu starzeniu się skóry, a co za tym idzie powstawaniu zmarszczek. Dieta bogata w cukry proste i produkty wysoko przetworzone nie jest dobrym budulcem kolagenu, zbyt małe nawilżanie skóry od wewnątrz związanie z niedostatecznym piciem wody.
Stres, który nam wciąż towarzyszy również źle działa na skórę poprzez hormon kortyzolu, który powoduje rozpad białek i spowalnia syntezę kolagenu. Pod wpływem stresu słabnie też funkcja ochronna płaszcza hydrolipidowego na skórze.
Palenie papierosów to bezsprzecznie pogromca zdrowej skóry!
I finalnie niedostateczna ochrona przed promieniowaniem UV, które powoduje fotodegradację kolagenu. Pod wpływem promieniowania UV powstają też szkodliwe wolne rodniki. Dlatego chcąc cieszyć się młodym wyglądem na długo nie wystarczy rozpocząć działania profilaktyczne w postaci zabiegów kosmetologicznych stymulujących regenerację skóry, ale przede wszystkim zrewidować i zadbać o styl życia. Skorzysta na tym nie tylko twoja skóra, ale i zdrowie!