Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kwiatek do obiadu

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 6 czerwca 2024 09:25

Kwiatek do obiadu - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Czy wiesz, że jadalna część brokułu jest różą, zaś liliowiec ogrodowy jest doskonałą przekąską? A kwiaty ogórecznika zwyczajnego mają właściwości odchudzające? Od wieków kwiaty stanowią stały element naszego życia. Trudno wyobrazić sobie dom bez kwitnących roślin, urodzin bez pięknych bukietów czy randki bez czerwonej róży. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że kwiaty również na stałe zagościły w naszej kuchni! O ich właściwościach zdrowotnych i estetycznych mówi dr n. med. Sławomir Dudek z Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM.

- Nie mamy oporów przed schrupaniem korzenia marchwi, liści sałaty, owocu pomarańczy, nawet skubiemy nasiona dyni. Ale czy równie chętnie sięgamy po jadalne kwiaty? A i owszem! Część z nich spożywamy wraz z codziennymi posiłkami, choć możliwe, że nie przywiązujemy do tego uwagi - mówi dr Sławomir Dudek.

Jadalna część brokułu jest różą. Dzięki dużej zawartości witamin, karotenoidów, flawonoidów czy też błonnika cechuje się m.in. właściwościami przeciwutleniającymi, przeciwnowotworowymi oraz hipoglikemicznymi. Mniej popularnym w naszej kuchni, ale również smacznym i zdrowym kwiatem jest karczoch. Po usunięciu zewnętrznych, twardych łusek pozostała część nadaje się do spożycia. Za wzbogacenie diety o ten kwiat podziękuje nam nasza wątroba, ponadto uważa się, że jest to afrodyzjak. Można również zjeść ze smakiem kwiaty kaparów, cukinii, dyni no i oczywiście dobrze znanego kalafiora.

- Jednak na tym opcje się nie kończą! Jeśli sięgniemy po przyprawy szybko okaże się, że i tam są obecne kwiaty – przekonuje naukowiec. I dodaje: - Jedną z najdroższych przypraw jest szafran uprawny, który już od wieków ceniony był jako przyprawa, barwnik, a nawet składnik perfum. Spośród wielu związków, które zawiera warto wymienić krocynę, odpowiedzialną za poziom hormonów szczęścia. A co ciekawe, składnikiem ziół prowansalskich używanych w Niemczech jest kwiat lawendy! Jadalna, choć w ograniczonej ilości (najlepiej do dwóch sztuk dziennie) jest też czapetka pachnąca, znana szerzej jako goździkowiec wonny. Popularne w kuchni, głównie zimą „goździki” to wysuszone kwiaty tej aromatycznej rośliny. Ich żucie zmniejsza dolegliwości ze strony bolących zębów, poza tym korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy – podkreśla dr Dudek.

Skoro była mowa o jednych goździkach to i o drugich, tych wręczanych tak chętnie w czasach PRL-u paniom z okazji Dnia Kobiet też warto wspomnieć. Ich kwiaty również są jadalne, a do tego zdrowe. Wykazują korzystny wpływ m.in. na układ nerwowy i pokarmowy. Są doskonałym dodatkiem do sałatek, kandyzowane mogą być podawane z deserami, produkuje się z nich też syropy lub marmolady. Kolejnym kwiatem wartym uwagi jest liliowiec ogrodowy, który jest piękną rośliną ozdobną, ale może również służyć jako przekąska. Jego kwiaty są spożywane zwłaszcza w Azji i oprócz walorów smakowych posiadają m.in. właściwości antyoksydacyjne czy przeciwdepresyjne. Inną rośliną, która kojarzy nam się bardziej np. z kwietnikiem niż kuchnią jest piwonia. Kwiaty mają właściwości przeciwalergiczne oraz zapobiegające chorobie wieńcowej. Ogórecznik zwyczajny, którego kwiaty smakiem przypominają ogórek, był dawniej dodawany jako składnik zimnych napojów orzeźwiających. Może być też wykorzystywany jako środek wspomagający oczyszczanie organizmu z toksyn oraz odchudzanie.

Wiele innych kwiatów, które są dostępne w kwiaciarniach mogą znaleźć swoje miejsce na talerzu. Są to choćby bratek, chaber, cykoria, fiołek, forsycja, jaśmin, lawenda, nagietek czy róża. Mogą one być z powodzeniem m.in. dodawane do sałatek, dań mięsnych czy jako składniki ciast. A zatem smacznego!

Źródło: SUM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1196242776

Dziś Światowy Dzień Żywności

16 października 2024
164144237
Jak odżywiają się Polacy

Veganuary: w nadmiarze mięso szkodzi zdrowiu

16 stycznia 2024
iStock-888015998
Europejski Dzień Śniadania

Jak sprawnie, zdrowo i smacznie przygotowywać śniadania?

22 kwietnia 2024
diety

Talerz Polaka

30 kwietnia 2024
iStock-1139686668

Kwiatek do obiadu

6 czerwca 2024