W tegorocznej edycji rankingu, analizującego blisko 2100 uczelni z całego świata (o 100 więcej niż w roku poprzednim), Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu znalazł się w przedziale 501-600. To oznacza, że dołączył do grona najlepszych 2-3 proc. uczelni na świecie. To potwierdzenie wyjątkowej pozycji w globalnym środowisku akademickim.
– Pierwsze miejsce, przed Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Warszawskim, ikonami, które uważnie wszyscy w kraju obserwujemy, to dla mnie niezwykle miłe wyróżnienie. Bardzo się cieszę, zwłaszcza, że ranking Times Higher Education World University Rankings wyróżnia nas szczególnie w dwóch obszarach: nauczanie oraz jakość badań. Ich udoskonalanie uznaliśmy w minionej kadencji za priorytet. Efekty cieszą i motywują, aby sięgać jeszcze dalej. Dlatego w tej kadencji stawiamy na społeczną odpowiedzialność uczelni, zwłaszcza w kontekście popularyzacji wiedzy i nauki. To są teraz dla nas obszary priorytetowe, rozszerzające standardowe zakresy naszej działalności dydaktycznej, naukowej i klinicznej – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW.
Lider medycyny w Polsce
Uczelnia od trzech lat nieprzerwanie utrzymuje tytuł najlepszej uczelni medycznej w Polsce, wyprzedzając Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wynik ten świadczy o wysokiej jakości kształcenia, innowacyjnym podejściu do badań oraz szerokim zasięgu współpracy międzynarodowej. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu pozostaje również najlepszą uczelnią we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
UMW szczególnie wyróżnia się w dwóch kluczowych obszarach: nauczanie (Teaching) oraz jakość badań (Research Quality). To dowód na to, że studenci korzystają z edukacji na najwyższym poziomie, a badania naukowe dorównują światowym standardom, co stymuluje rozwój innowacji.
Globalne rankingi – miernik jakości
Ranking THE WUR to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych rankingów uczelni wyższych, który od 2010 roku analizuje działalność edukacyjną i badawczą uczelni na całym świecie. Ranking ocenia szkoły wyższe na podstawie 18 wskaźników, uwzględniając między innymi jakość badań, środowisko akademickie, współpracę z przemysłem i perspektywę międzynarodową. W tym roku analizie poddano 157 milionów cytowań i 18 milionów publikacji naukowych, a także wyniki 93 tysięcy ankiet oceniających reputację akademicką.
Udział i wysoka pozycja w globalnych rankingach, takich jak THE WUR czy Lista Szanghajska (ARWU), to nie tylko prestiż, ale także realne korzyści dla uczelni. Umożliwia nawiązywanie współpracy z najlepszymi ośrodkami naukowymi na świecie, zdobywanie prestiżowych grantów oraz przyciąganie studentów i naukowców z zagranicy. Reputacja akademicka UMW sprawia, że jest naturalnym partnerem dla międzynarodowych przedsiębiorstw i przemysłu, co przekłada się na wspólne projekty i innowacje.
inf pras